REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 16 wrzesień 2015 11:39

Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle

Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle 11 września 2015 r. Jasło gościło młodych autorów z całego kraju – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle rozstrzygnęła jubileuszowy XX Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.Na uroczystej gali w Kinie JDK Syrena spotkali się laureaci wraz z towarzyszącymi im rodzicami, opiekunami, kolegami i koleżankami ze szkoły, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, jurorzy, oraz osoby na przestrzeni 20 lat zaangażowane w rozwój Konkursu. Witając zgromadzonych gości dyrektor MBP w Jaśle Małgorzata Piekarska podkreśliła cele, które przyświecały kolejnym edycjom Konkursu: inspirowanie zainteresowań literackich, promowanie utalentowanych literacko młodych ludzi, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni. Dodała, że zorganizowanie tego Konkursu było jej marzeniem, które się spełniło, dlatego tak ważne jest, by tworzyć i mieć marzenia. Do rozwijania zdolności literackich zachęcał także Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, który gratulując laureatom i organizatorom zwrócił uwagę na ważną rolę tej inicjatywy.

a


b
W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanej przez MBP w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, wzięło udział ponad 300 młodych osób z całego kraju, a także z zagranicy, którzy nadesłali łącznie prawie 800 utworów. Obok tradycyjnych już konkursowych kategorii – wiersz i opowiadanie – znalazła się tym roku kategoria jubileuszowa „Liryczne Jasło – moje miasto”, wpisana w obchody 650.lecia nadania praw miejskich Jasłu. Dużą niespodzianką dla organizatorów było to, że laureatami tej kategorii zostali nie tylko młodzi twórcy z Jasła i okolic, lecz także z Kujaw i Mazowsza. Pozytywnym zaskoczeniem był także fakt, że na finałową galę przybyli nie tylko laureaci z Podkarpacia, lecz także z Małopolski czy Lubelszczyzny, a nawet z Sopotu: Próbujemy łączyć pasję tworzenia z zainteresowaniem pociągami i koleją, więc podróż do Jasła miała dla nas w pewnym sensie egzystencjalny wymiar – opowiadali laureat Piotr Paweł Woźniak i jego literacki opiekun Piotr Rudzki.

c


d
Nagrody wręczyli Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Urszula Czyżowicz, Sekretarz Miasta Jasła Paweł Rzońca oraz jurorzy Konkursu. Przewodniczący jury, poeta, krytyk literacki i polonista Grzegorz Kociuba zauważył, że tegoroczna edycja obfitowała w dobrą prozę, podkreślił także, że cenną nagrodą dla laureatów jest publikacja ich utworów w pokonkursowym tomiku. Rozwijajcie się, ale dbajcie o język, nie ulegajcie modzie na anglicyzację – dodał Jan Tulik, poeta, dramaturg, eseista, członek jury. Uczestnicy gali wysłuchali słowno-muzycznego spektaklu „Karpacka mozaika” w wykonaniu Wędrownej Wytwórni Zdarzeń Parparusza, oraz zostali zachęceni do dalszej twórczości – już wkrótce ogłosimy XXI Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży – dodała na zakończenie gali dyrektor MBP w Jaśle.
Partnerem finału XX OKLTDiM był Jasielski Dom Kultury.
Lista laureatów konkursu jest dostępna na stronie internetowej biblioteki www.mbp.jaslo.pl. Na kanale MBP w Jaśle na portalu YouTube można także obejrzeć jubileuszowy film o Konkursie.
MBP w Jaśle

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
-1 # aanniol 2015-09-16 13:08
a kiedy tak urzędnicy będą jawnie nagradzani?
czy im się to też czasem nie należy?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
0 # Karol 2015-09-16 13:22
A za co za to że doprowadzają jasło i przedsiębiorców do ruiny?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin