Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Wystawa „Cmentarz, który ocalał. 240 lat jasielskiej nekropolii”

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Cmentarz, który ocalał. 240 lat jasielskiej nekropolii”.


„Cmentarz, który ocalał. 240 lat jasielskiej nekropolii”.


 

„Cmentarz, który ocalał. 240 lat jasielskiej nekropolii”.
Zabytkowy Stary Cmentarz w Jaśle to miejsce pamięci i materialny dowód więzi z minionymi pokoleniami. Znajdują się tam nagrobki i kaplice grobowe, które odzwierciedlają sepulkralną sztukę   dawnych czasów. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki, stanowią przykład różnorodnych stylów architektonicznych i kamieniarskiego kunsztu. Cmentarz jest miejscem pochówku przedstawicieli wielu pokoleń – całkiem zwyczajnych, ale też wyjątkowych, zasłużonych dla historii miasta i okolic; spoczywają na nim wybitne osobistości kultury, nauki, wojskowości, gospodarki, polityki i władz lokalnych.


Wystawa prezentuje tylko w niewielkim fragmencie sylwetki wybranych postaci, by zachować pamięć o ludziach, którzy zapisali się w historii miasta i regionu. Jest także okazją do zwrócenia uwagi na wyjątkowy, zabytkowy i historyczny charakter pomników, nagrobków i rzeźb, które możemy podziwiać.
Profesor Jacek Kolbuszewski stwierdza: „(…) cmentarz jest przestrzenią kultury, tekstem kultury,  z którego niewiarygodnie dużo można odczytać. Dla współczesnego Polaka jest przestrzenią pamięci, miejscem zakorzenienia. To również przestrzeń patriotyczna – dziejów i historii (…)”.

Zapraszamy do odczytywania naszego lokalnego dziedzictwa i znaków, których jeszcze nie zniszczył czas.
Wystawa czynna marzec – maj 2024 rok, w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.


MBP w Jaśle