Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży – krótki poradnik
Featured

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży – krótki poradnik NFZ

Twoje dziecko potrzebuje leczenia uzdrowiskowego? Sprawdź poradnik NFZ

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni.  Z tego rodzaju leczenia mogą skorzystać osoby ubezpieczone po otrzymaniu skierowania.  O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Jest one dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego w Polsce skorzystało ponad 7 tys. dzieci.

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży

Jakie choroby leczy się w uzdrowiskach?
Do najczęściej leczonych schorzeń w uzdrowiskach dziecięcych należą:
- choroby górnych dróg oddechowych 
- choroby dolnych dróg oddechowych 
- choroby ortopedyczno - urazowe 
- otyłość
- choroby reumatologiczne

 

Czas trwania turnusu
Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na:
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia 21 dni, co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio 3 zabiegi dziennie
- uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania leczenia 27 dni, co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio 3 zabiegi dziennie
Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają również zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Dlatego leczenie może odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.

 

Jakie zabiegi na NFZ?
W uzdrowisku mogą być wykorzystywane różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z:
- balneoterapii - leczenia z użyciem surowca naturalnego 
- kuracji pitnych i inhalacji
- hydroterapii
- ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii
- kinezyterapii
- masażu leczniczego
- gimnastyki indywidualnej i zbiorowej
- edukacji dla zdrowia - nauki zdrowego stylu życia  (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

 

Leczenie uzdrowiskowe dla dzieci: mam skierowanie i co dalej?
Od 1 lipca 2023 r. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacje uzdrowiskową jest wystawiane tylko w formie elektronicznej czyli tzw. e-skierowanie. Może je wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, również lekarz rodzinny.
Po wystawieniu e-skierowania lekarz przesyła je do Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Nie trzeba zatem przynosić go osobiście.
Skierowanie jest rejestrowane w oddziale wojewódzkim NFZ i oceniane przez lekarza specjalistę, który wskazuje kierunek leczniczy oraz zakres leczenia uzdrowiskowego.
Następnie skierowanie trafia na listę osób oczekujących, gdzie kryterium przydzielania miejsc jest uzależnione od daty wpływu skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ. Aktualnie czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy.
Po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje pacjenta o tym przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.
Status skierowania można również sprawdzić na specjalnej bezpłatnej „Przeglądarce skierowań na leczenie uzdrowiskowe”.

 

Jak wyglądają podkarpackie statystyki?
Liczba zrealizowanych skierowań dzieci z województwa podkarpackiego w 2023 roku to 471. Na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych wyjechało 248 małych pacjentów, a na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat wyjechało 223 – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.
Leczenie dzieci możemy realizować w Rymanowie Zdroju, Rabce, Ciechocinku, Kudowie i Dąbkach.

 

Gdzie szukać dodatkowych informacji?
Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta: Jak wyjechać z dzieckiem do uzdrowiska na NFZ informuje czym jest leczenie uzdrowiskowe dla dzieci i młodzieży, jakie świadczenia przysługują bezpłatnie, kto wystawia skierowanie, kiedy dziecko powinno być pod opieką rodzica?
Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/ 

50000 Pozostało znaków