REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 07 styczeń 2015 23:17

Muzyka dawna i śpiew chóralny zabrzmiały w murach ,,Kościółka”

DPP 27Zespół Instrumentów Historycznych „Risonanza” i Chór „Soli Deo” I LO w Jaśle wystąpili 4 stycznia br. w koncercie „In excelsis Deo – Muzyka Bożego Narodzenia”, w kościele św. Stanisława BM w Jaśle. Fotorelacja


W programie usłyszeliśmy kolędy i pastorałki, kompozycje Heinricha I. F. Bibera (1644 – 1704), Arcangelo Corellego (1653 – 1713) i Georga F. Haendla (1685 – 1759).
Atmosferę prawdziwie ,,muzycznych świąt” Bożego Narodzenia zapewnili mieszkańcom Jasła: Chór „Soli Deo” pod dyrekcją Moniki Twarduś oraz Zespół Instrumentów Historycznych „Risonanza” w składzie: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Elżbieta Górka – altówka barokowa, Konrad Górka – wiolonczela barokowa, Andrzej Zawisza – klawesyn. Muzycy zespołu Risonanza, w większości pochodzą z Krakowa, jednak w jasielskim ,,Kościółku” czują się jak w domu.

- To wspaniałe, że po raz kolejny mogliśmy wystąpić w naszym ulubionym miejscu, w kościele św. Stanisława w Jaśle. Tym razem na szlaku spotkań muzycznych chcieliśmy wspólnie z publicznością świętować, weselić się z powodu Bożego Narodzenia – mówi skrzypaczka Anna Śliwa. Wspólnie z chórem Soli Deo przygotowaliśmy repertuar, w którym znalazły się zarówno starodawne kolędy i pastorałki, jak też utwory napisane przez kompozytorów epoki baroku na okres Bożego Narodzenia. Mimo, iż w większości jesteśmy muzykami z Krakowa, to tak naprawdę czujemy się jako muzycy z Jasła. Właśnie to miejsce, kościół św. Stanisława, ze szczególną atmosferą, którą głównie zawdzięczamy osobie proboszcza parafii, ks. Tadeusza Paszka; ten kościół uważamy za takie nasze miejsce domowe – dodaje skrzypaczka.

DPP 48

DPP 69

Swojego zadowolenia nie krył również proboszcz jasielskiego ,,Kościółka”. - To, co usłyszeliśmy podczas koncertu było bardzo piękne i podniosłe. Było wielką modlitwą do Jezusa Narodzonego. Każda modlitwa jest takim wzniesieniem, ku Bogu – do nieba. A żartobliwie mogę dodać, że dzisiaj byliśmy chyba w ,,siódmym niebie” - mówi proboszcz parafii św. Stanisława w Jaśle, ksiądz Tadeusz Paszek. To, co usłyszeliśmy wymagało ogromnego trudu. Nasi artyści ćwiczyli dość intensywnie i ogromnie się zaangażowali w koncert – podkreślił proboszcz.

Niedzielny wieczór przy tak perfekcyjnie dobranym repertuarze i dźwiękach zagranych i odśpiewanych z niezwykłą starannością na długo zapadnie w pamięć.

Anna Dziura

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin