REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 13 maj 2014 02:00

XIX Ogólnopolska Edycja Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży za nami!

IS DPP j1081

13 maja w Sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbył się finał XVIII Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. Fotorelacja


Zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle konkurs zgromadził 637 wierszy i 255 utworów prozatorskich nadesłanych przez 408 autorów z całej Polski.

IS DPP j1068

- Utwory młodych adeptów piór czytało się dobrze nie tylko dlatego, że ciekawe, wyraziste, sprawnie napisane, ale również Zr względu na dużą różnorodność stylistyk i literackich konwencji – mówił Grzegorz Kociuba, poeta, krytyk literacki. W grupach I i II, obejmujących klasy szkoły podstawowej, dominowała konwencja baśni, wśród gimnazjalistów literatura fantasy, zaś u autorów poziomu ponadgimnazjalnego proza realistyczna odwołująca się do realiów i doświadczeń, z którymi młodzi ludzie zmagają się na co dzień – dodał juror

IS DPP j1069


IS DPP j1070

Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl (polonistka), Mariusz Kalandyk (poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny ,,Kwartalnika Edukacyjnego”), Grzegorz Kociuba (poeta, krytyk literacki, polonista – przewodniczący jury), Jan Tulik (poeta, prozaik, dramaturg, eseista). Nad całością czuwała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Małgorzata Piekarska.

- Byliśmy zaskoczeni przede wszystkim umiejętnościami językowymi dzieci, które przecież niedawno nauczyły się czytać i pisać. Zarówno próby poetyzowania, jak i sposób prowadzenia narracji świadczą o rozbudowanej artystycznej wrażliwości, o głębokiej potrzebie wyrażania osobistej projekcji poznawanej i odkrywanej rzeczywistości. Jestem pełna uznania dla nauczycieli, którzy nie tylko nauczyli te dzieci stawiania liter, łączenia ich w wyrazy i zdania, ale też zwrócili uwagę jak kształtować słowo aby stawało się literaturą. Utwory najmłodszych można niewątpliwie określić aktem ekspresji – mówiła Aleksandra Dacyl

IS DPP j1074

Jurorzy zwrócili uwagę na wrażliwość, która jest niezwykle istotna, a której w pracach konkursowych możnabyło doświadczyć. Prace przepełniała naturalność, prawdziwość oraz zachowanie własnej wrażliwości.
- Tego typu konkursy przybliżają dzieciom i młodzieży wiedzę i zachęcają do pisania a zarazem prezentowania własnych umiejętności. Propagowanie sztuki pisania jest niezwykle istotne, kształtuje wrażliwość młodego pokolenia. To trudna sztukę odkrywania siebie i na dzisiejszej gali nagrodzeni zostali najlepsi – powiedziała Małgorzata Piekarska, dyrektor jasielskiej biblioteki.

IS DPP j1073

Galę zakończył znakomity występ Anny Brody.

Anna Dziura

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin