piątek, 26 wrzesień 2014 00:00

Tomasz Poręba spotkał się z kandydatką na komisarza ds. rozwoju regionalnego

26.09.2014.2Europoseł Tomasz Poręba spotkał się z Coriną Crețu, kandydatką na komisarza ds. rozwoju regionalnego. "Pani Crețu zaznaczyła, że priorytetem będzie dla niej pomoc najsłabiej rozwiniętym regionom UE" - mówi europoseł PiS.

W najbliższych dniach w Parlamencie Europejskim odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w Komisji Europejskiej. Europoseł PiS spotkał się z pochodzącą z Rumunii Coriną Crețu, kandydatką na komisarza ds. rozwoju regionalnego, z którą rozmawiał o możliwości podejmowania przez nową Komisję Europejską działań na rzecz rozwoju Podkarpacia.
"Pani Crețu wielokrotnie podkreślała, że reprezentujemy tę samą część Europy, co wskazuje, że doskonale rozumie potrzeby i specyfikę Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Tomasz Poręba.
W rozmowie z Coriną Crețu Tomasz Poręba mówił o podejmowanych przez niego w poprzedniej kadencji inicjatywach na rzecz stworzenia strategii makroregionalnej dla regionu Karpat. Europoseł PiS przekonywał, że powstanie strategii byłoby ważnym impulsem dla rozwoju społeczno-gospodarczego i infrastrukturalnego Podkarpacia, które boryka się z licznymi problemami, m.in. z bardzo wysokim bezrobociem wśród ludzi młodych. "Pani Corina Crețu wykazała zainteresowanie tym tematem i zaznaczyła, że działania w zakresie strategii makroregionalnej dla regionu Karpat powinny być podejmowane w oparciu o rozwiązania zastosowane w przypadku strategii alpejskiej. Przygotowanie i wdrożenie tej strategii może stanowić wzór dla instytucji przygotowujących strategię karpacką. Podkreśliła jednocześnie, że dużo będzie zależało od współpracy między rządami" - mówił europoseł Poręba.
"Spotkanie na pewno daje nadzieję na owocną współpracę w przyszłości, jeśli pani Crețu zostanie wybrana na stanowisko komisarza. Pani Cretu reprezentuje jeden z nowoprzyjętych do UE krajów Europy Wschodniej i widać, że jest otwarta na rozmowy o potrzebach tego regionu. Zaznaczyła, że jej głównym zadaniem będzie wyrównywanie różnic rozwojowych między poszczególnymi regionami UE" - powiedział Tomasz Poręba.