REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 13 czerwiec 2013 11:21

Historie, które warto ocalić

mbp logo ziel poziom

11 czerwca 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu „Michalina” poświęcone baśniom i legendom naszego regionu, a także opowieściom związanym z miejscami, które miały jakąś niezwykłą historię.


Ponieważ artystki pochodzą z różnych miejscowości ich opowieści były barwne, znane jedynie okolicznym mieszkańcom. Na spotkaniu poetki odczytały wiersze, które zostały napisane na temat baśniowego świata. Maria Słowik tak widzi „Bajkowy świat”:

Wszystkie dzieci bajki znają
I za nimi przepadają.
Lubią słuchać tajemniczych opowieści,
Wiele magii w nich się mieści.

Przepiękną interpretację historii Nocy Świętojańskiej przedstawiła Bernadeta Samborska:
Dziś tę melodię nucą lasy.
Z której nauka i morał płynie.
Nie wolno chłopcy po wieczne czasy.
Podstępnie ukraść wianka dziewczynie.

Przykładem na to, że baśnie rozwijają wyobraźnię są utalentowane literacko – poetka z Sądkowiej Maria Tomasik i jej siostra Stanisława Bułat. Baśnie które opowiadała mi siostra były niezwykle barwne i budziły lęk. Wiele z nich dotyczyło konkretnych miejsc, wotywnych kapliczek, przysiółków. Ciekawych opowieści związanych z Samoklęskami dowiedzieliśmy się od Marii Homlak. Jest ich tyle, że poetka z Brzezowej obiecała je spisać w formie książki.
Spotkanie było niezwykle inspirujące, mamy więc nadzieję, że dzięki niemu powstanie zapis historii, którą warto ocalić.

MBP w Jaśle

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin