Jasło

Fotograf ślubny Jasło Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

poniedziałek, 20 grudzień 2021 10:31

Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ! – podsumowanie projektu

wedrujace ksiazkiO tym, że czytanie i udział w wydarzeniach inspirowanych literaturą to doskonała alternatywa na spędzenie czasu mieszkańcy Jasielszczyzny przekonali się,


uczestnicząc w działaniach realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach projektu „Biblioteka (ot)WARTA PRZESTRZEŃ!”.
W trakcie trwania projektu jaślanie mogli skorzystać z ciekawej i różnorodnej oferty działań skierowanych do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. W ramach przedsięwzięcia odbyły się m.in.: spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spektakl z bajkowymi motywami, koncert inspirowany baśniami z rożnych zakątków świata, rodzinne warsztaty tworzenia dawnych zabawek, akcja wymiany książek oraz warsztaty komunikacji werbalnej i niewerbalnej dla młodzieży. Łącznie w wydarzeniach projektowych wzięło udział ponad 560 uczestników.

Podczas spotkania online „Rozmowy, teorie i historie” Anna Dziewit-Meller opowiedziała uczestnikom o swoim pisarskim warsztacie, inspiracjach czerpanych z historii i otaczającej rzeczywistości oraz najnowszej książce „Od jednego Lucypera”. W powieści autorka powraca na rodzinny Śląsk. Opisuje losy kobiet należących do jednej rodziny, skomplikowane rodzinne relacje, nieprzepracowane traumy rzutujące na życie przyszłych pokoleń oraz podobieństwo sytuacji i problemów z jakimi borykają się kobiety, niezależnie od tego w jakich czasach przyszło im żyć.
W trakcie wydarzenia „Przygody z czytaniem” Justyna Bednarek zabrała najmłodszych w świat pełen fantazji, magii i dobrego humoru. Nie zabrakło opowieści o sympatycznych bohaterach detektywistycznej historii „Pięć sprytnych kun” oraz zabawnej i przyjaznej ludziom czarownicy z książki „Babcocha”. Na przykładzie swoich książek pisarka uświadomiła dzieciom, że w odkrywaniu świata i spełnianiu marzeń ogranicza nas jedynie wyobraźnia, którą najlepiej możemy rozwijać sięgając po ciekawe lektury. Spotkaniu towarzyszyła akcja promująca czytelnictwo „Wędrujące książki”, w ramach której wszyscy odwiedzający tego dnia Filię nr 2 MBP w Jaśle mogli podarować przeczytane przez siebie książki i zabrać interesujące ich tytuły, przekazane przez innych użytkowników.
Wraz z partnerem projektu, Muzeum Regionalnym w Jaśle, zaprosiliśmy małych jaślan z rodzicami i dziadkami do udziału w plenerowych warsztatach tworzenia dawnych ludowych zabawek „Kram Bim-Bam”, którym towarzyszyło głośne czytanie oraz zabawy i animacje dla najmłodszych. Dzieci z pomocą dorosłych stworzyły własne lalki, a także dowiedziały się, jak wyglądały i nazywały się poszczególne elementy pogórzańskiego stroju ludowego oraz jakie wzory i motywy zdobiły kiedyś tradycyjne ubiory mieszkańców naszego regionu.
W słoneczny czerwcowy dzień w Parku Miejskim mali widzowie z zapartym tchem śledzili losy dwójki piratów – Emmy i Chudego Joe, bohaterów spektaklu „Zupka z blaszanego kubka”. Po przedstawieniu uczestnicy przyjrzeli się elementom scenografii, dowiedzieli się, czym jest teatr przedmiotu i jak w prosty sposób z rzeczy znalezionych w domu stworzyć wspaniałe rekwizyty, a nawet postaci przypominające kukiełki. Na zakończenie aktorzy Teatru Uszytego zachęcili dzieci do odwiedzin w Bibliotece i jak najczęstszego sięgania po książki, ponieważ właśnie poprzez czytanie najlepiej możemy rozwijać wyobraźnię.

werdujace ksiazki 2
Koncert Ani Brody „Muzykopowiastki” dedykowany słuchaczom w różnym wieku był okazją do poznania historii zaczerpniętych ze zbioru tradycyjnych baśni z całego świata – „Bajarka opowiada”. Słowa pieśni, zainspirowanych utworami pochodzącymi z różnych tradycji i nierzadko odległych zakątków świata, wybrzmiewały w dźwiękowej oprawie głosu oraz instrumentów takich jak: cymbały, kantele, dzwonki pentatoniczne, piano i lira korbowa.
Wiedzą na temat roślin dziko rosnących na naszych łąkach i skwerach z uczestnikami spotkania „Dzikie strony życia” podzielił się Łukasz Łuczaj – botanik, wykładowca akademicki, autor książek, miłośnik przyrody i działacz na rzecz jej ochrony. Okazało się, że znaczna część z roślin uważanych powszechnie za niepotrzebne chwasty jest nie tylko jadalna i smaczna, ale również pełna wartościowych składników odżywczych i witamin.
Dla miłośników zbrodni i tajemnic nie lada gratką było spotkanie „Uwikłani” z Jędrzejem Pasierskim - nagradzanym i docenianym przez czytelników oraz krytyków autorem thrillerów i powieści kryminalnych. Jego książki cechuje dbałość o estetykę języka, umiejętne operowanie kłamstwem i stopniowanie napięcia, wprowadzanie zaskakujących zwrotów akcji oraz wiarygodnych i prawdziwych bohaterów.
Spotkanie „Wspomnienia z przeszłości”, którego gościem była jaślanka Dominika Wieszczak, poświęcone było jej debiutanckiej powieści „Pustka”. Pisarka w książce ukazuje skomplikowane portrety psychologiczne bohaterów po przejściach, walczących z trudną przeszłością. To opowieść o próbie pozostawienia za sobą bagażu traumatycznych przeżyć, samotności i poszukiwaniu lepszego życia.

Warsztaty „KULT-ura DIALOGU”, prowadzone przez polonistkę dr Barbarę Sokołowską, dotyczyły zagadnienia komunikacji werbalnej i niewerbalnej we współczesnej świecie. Młodzież szukała odpowiedzi na pytanie jakie czynniki wpływają na przekaz informacji i co ma znaczenie w budowaniu stosunków międzyludzkich. Odgrywając sytuacyjne scenki uczestnicy przekonali się, że prawidłowa komunikacja warunkuje tworzenie zdrowych relacji we wszystkich życiowych przestrzeniach.
Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Więcej w tej kategorii: « Miejska kartka świąteczna wybrana
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

Informacje