Kultura i rozrywka

kultura i rozrywka

poniedziałek, 25 wrzesień 2017 16:05

Nie śpimy! Tworzymy! Wyróżniony

aNoc to nie tylko pora do spania, ale także doskonałe źródło twórczych inspiracji.

Przekonali się o tym 22 września 2017 r. uczestnicy warsztatów ilustratorskich, przeprowadzonych przez Jolę Richter-Magnuszewską w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, w ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.
Jola Richter-Magnuszewska, czytając wiersze Danuty Wawiłow m.in. O rupakach, Jak tu ciemno!, Wieczór, wprowadziła uczestników warsztatów w magiczny nastrój nocy. Ilustratorka przekonała nas, że wbrew pozorom noc ma wiele barw i wcale nie jest czarna! Może być mroczna i pełna niezidentyfikowanych, przerażających dźwięków, albo wygodna, miękka i ciepła jak norka, w której można się ukryć. Może sprzyjać pojawianiu się przyjaznych i niezwykłych stworzeń, takich jak rupaki czy zwykłe jelonki. Młodzi ilustratorzy zainspirowani przeczytanymi tekstami i opowieściami artystki o tym, jak powstają ilustracje, stworzyli – najpierw w wyobraźni – obraz miasta nocą, a potem pracując w kilkuosobowych grupach przenieśli swoje wizje na karton. Powstały wspaniałe ilustracje i trójwymiarowe makiety.

c

Patronat medialny nad XII Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawuje m.in. www.miastojaslo.pl

d