Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 15 marzec 2017 12:38

Nie ma życia poza Picassem

Nie ma życia poza Picassem13 marca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni z cyklu „Filmowe portrety malarzy”. Rozmawialiśmy o filmie Jamesa Ivory „Picasso – twórca i niszczyciel”.


W 1996 r. Ivory zekranizował biografię hiszpańskiego malarza sięgając po książkę Arianny Huffington „Pablo Picasso: twórca i niszczyciel”. Film koncentruje się na związku artysty z malarką Françoise Gilot. Jest też próbą dotarcia do źródeł twórczości malarza pełnego pasji i sprzecznych namiętności. Ivory oddaje Francoise głos narratora, nobilitując ją niejako pośród innych partnerek Picassa. Docenia jej niezależność, jako artystki i kobiety. Françoise miała swoje ambicje artystyczne ale także świadomość ile zawdzięcza Pablowi.
Picasso – geniusz i nowator sztuki malarskiej był bardzo trudnym partnerem. Trzeba było mieć twardy charakter, jak Françoise, żeby podołać wszystkim wymaganiom i ekscesom fundowanym jej przez życiowego towarzysza. Dla artysty, tak naprawdę, liczyło się tylko malarstwo, a kobieta była zaledwie przyprawą „curry” – konstatuje Barbara Tora. Picasso swój stosunek do kobiet jasno wyraża w słowach: Ona śni
o mitycznym własnym życiu. Myśli, że może żyć beze mnie.

Kolejną wyrazistą i dramatyczną postacią w filmie była Dora Maar /Julianne Moore/. To psychiczny więzień Picassa – mówi Stanisława Czernik.
Malarstwo Picassa nie do każdego przemawia, jednak jestem pełen podziwu dla jego rysunków – dodaje Tadeusz Hołosyniuk.
MBP w Jaśle

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas