czwartek, 08 październik 2015 14:47

Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego w MBP w Jaśle Wyróżniony

Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego w MBP w JaśleCzy pośród przestrzeni która nas otacza znaleźć można nietuzinkowe odniesienia do świata literackiego? I jak widzą Jasło jego młodzi mieszkańcy podczas nadzwyczajnego, rysunkowego spaceru?


Tego wszystkiego dowiedzieli się oraz o tym opowiedzieli młodzi jaślanie podczas cyklu warsztatów fotograficznych i filmowych w ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

22-24 września gimnazjaliści wspólnie z Pawłem Kulą spojrzeli na naszą najbliższą okolicę przez pryzmat literatury fantasy. I udało się! Zainspirowani fabułą Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena znaleźli wiele współczesnych odniesień do mitologicznego Śródziemia eksplorując Jasło. W ramach warsztatów literacko-fotograficznych oraz licznych wędrówek miejskich, uczniowie Gimnazjum nr 1, 2 i 4 w Jaśle, badając cechy charakterologiczne bohaterów i geografię Śródziemia przeprowadzili lokalne „rozpoznanie” szukając tego, co nieznane, elfickie, czasem zapomniane, tajemne i nieprzewidziane. Efektem ich wspólnej pracy będzie alternatywny przewodnik po mieście, na którego plan każdy spojrzy jak na przestrzeń z książki o czym już niebawem będzie okazja przekonać się śledząc stronę www.mbp.jaslo.pl. Warsztaty prowadził Paweł Kula – absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury.

MBP FESTIWAL DZIECI (1)
Co według młodych jaślan łączy przeszłość z teraźniejszością? W jaki sposób nadzwyczajny, rysunkowy spacer przenieść może każdego z nas do świata legend, anegdot, ciekawych historii i losów postaci związanych z naszym miastem? 28 września – 2 października dzieci i młodzież wspólnie z Anielą Lubieniecką wyczarowali rysunkowe miasto. Młodzi pasjonaci animacji oraz lokalnej historii z Gimnazjum nr 1, 2 i 4 oraz SP nr 4 i ISP nr 12 graficznie wędrowali, wspólnie odkrywali i animowali losy Jasła wczoraj i dziś. Rezultatem ich pracy jest film o Jaśle widzianym oczami młodych mieszkańców. Do obejrzenia na stronie www.mbp.jaslo.pl, dla każdego, tak dorosłego jak dziecka, jaślanina znającego losy swojej małej ojczyzny czy kogoś, kto chciałby poznać miasto i jego historie w nietuzinkowej odsłonie. Warsztaty prowadziła Aniela Lubieniecka, reżyserka, scenarzystka i animatorka, wrocławski dyrektor Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo-echo”.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawował m.in. portal www.miastojaslo.pl

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin