REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 23 czerwiec 2015 11:02

Uczniowie Gimnazjum nr 2 wśród najlepszych w Polsce

Uczniowie Gimnazjum nr 2 wśród najlepszych w PolsceUczniowie Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle zajęli czołowe lokaty w Ogólnopolskim Konkursie „Losy Polaków na Syberii. Niepokonani – o cudzie ocalenia”. Weronika Jurczak zajęła III miejsce, a jej kolega Erwin Dedo - miejsce IV.Gala finałowa tego konkursu, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, odbyła się w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Zdaniem Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego: „Młodzi badacze historii w swoich pracach historycznych, literackich, plastycznych, multimedialnych oraz utworach poetyckich udowodnili, że pamięć o Sybirakach, którzy odeszli i tych, którym udało się przeżyć pozostaje wciąż żywa”. Otwarcia uroczystości dokonał wybitny polski historyk prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny PAU w Krakowie. Następnie miały miejsce wystąpienia przedstawicieli Patronów Honorowych Ogólnopolskiego Konkursu, po czym wykład „Jak zdołaliśmy przeżyć na zesłaniu – kilka wspomnień i refleksje Sybiraczki” wygłosiła prof. Zofia Ciesielska. Po prezentacji wybranych prac nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań. Otrzymali je najpierw laureaci miejsc od I do V, w tym dwójka jaślan, a następnie wyróżnieni. Po zakończeniu części oficjalnej młodzi pasjonaci historii z całego kraju wraz ze swoimi opiekunami naukowymi udali się z przewodnikiem na zwiedzanie Bazyliki Mariackiej oraz Wawelu.

11


12
Weronika Jurczak zajęła III miejsce w kategorii: praca historyczna. Wynikiem jej badań, wywiadów, zbierania relacji i materiałów źródłowych stało się opracowanie p.t. „Moje odkrywanie losów Polaków na Syberii”. Oddajmy głos młodej regionalistce: „O tym konkursie dowiedziałam się od Pana Wiesława Hapa, mojego nauczyciela historii, który jest równocześnie moim druhem drużynowym. Wcześniej dość mało wiedziałam na ten temat, ale z zapałem zaczęłam szukać różnych informacji. Mój opiekun okazał się bardzo pomocny i pomógł mi w kontaktowaniu się z bezpośrednimi uczestnikami tamtych wydarzeń, m.in. z jasielskimi zesłańcami - Panią Barbarą Powroźnik z Bilewiczów i Panem Władysławem Kuźmą, oraz w zdobywaniu materiałów potrzebnych do opracowania tego tematu. Na tle rozmów z moimi bohaterami, na bazie ich wspomnień, relacji i innych źródeł starałam się ukazać losy osób związanych z Jasłem i okolicami, które doświadczyły doli zesłańców i deportowanych na „Nieludzką Ziemię”. Bardzo dziękuję wszystkim moim rozmówcom i osobom udzielającym mi relacji, informacji oraz udostępniającym archiwalnych zdjęć”.

16


Z kolei drugi z jasielskich laureatów, kolega szkolny Weroniki z Gimnazjum nr 2 - Erwin Dedo, zajął IV lokatę w tym ogólnopolskim konkursie w kategorii plastycznej. Wykonał pracę ołówkiem ukazującą przemarsz polskich zesłańców po bezkresnych obszarach Syberii. „Polacy na Sybirze to temat sam w sobie trudny i wiążący się z bólem oraz cierpieniem - powiedział Erwin. Inspiracją mojej pracy plastycznej nie była żadna konkretna osoba czy wydarzenie, ale ogólna wiedza o tym, że coś takiego miało miejsce. Moja
praca miała przedstawić tragedię, jaką ci ludzie przeżyli. Czarno-biały motyw miał przekazać uczucia wiążące się z tym okropnym miejscem. Wiele zawdzięczam mojemu opiekunowi nauczycielowi historii, Panu Wiesławowi Hapowi. To od niego dowiedziałem się o konkursie oraz uzyskałem niezbędną wiedzę, która zainspirowała mnie do wykonania tejże pracy”.
Opiekun laureatów dodaje: „Cieszy mnie fakt, że corocznie dość duża grupa uczniów z chęcią włącza się do działań jakie proponuję w trakcie zajęć pozalekcyjnych w ramach szkolnego koła historyczno - regionalnego. Stąd oprócz poszerzenia wiedzy biorą się bardzo często takie efekty ich pracy jak te ostatnie w wydaniu Weroniki i Erwina”.

20


Należy dodać, że wspomniane koło historyczno - regionalne działa od ponad dwudziestu lat i może poszczycić się mnóstwem osiągnięć, w tym wielokrotnie na szczeblu ogólnopolskim. Tylko w tym roku uczniowie ISP nr 12 i Gimnazjum nr 2, którzy w nim pracują, mogą zapisać na swoim koncie m.in. tytuły: finalisty kuratoryjnego konkursu historycznego, laureatów ogólnopolskiego konkursu o mandat Posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, zwycięzców Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”, Regionalnego Konkursu Łukasiewiczowskiego, Turnieju Wiedzy o Jaśle w dwóch kategoriach, II Gry Miejskiej, laureatów Powiatowego Konkursu Historycznego dla uczniów klas VI, Powiatowego Konkursu Historycznego „1 z 10”, Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM.

/dr/

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin