środa, 17 grudzień 2014 13:09

Sześć kolorów muzyki w JDK

IMG 0812W piątkowy wieczór w ramach 60. Studni Kulturalnej, w Jasielskim Domu Kultury odbył się koncert
„W sześciu kolorach”.

Sześć kolorów – to sześć języków w których zabrzmiały utwory.
- Szanowni Państwo! Bez względu na to jakiej jesteśmy narodowości, jakim językiem mówimy, jaką religię wyznajemy, jakie mamy poglądy. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy kochamy i cierpimy tak samo. Życzę wszystkiego dobrego, dużo miłości, radości, nadziei i szczęścia, bo ono jest w życiu bardzo potrzebne. Oby nie opuszczało państwa – zwróciła się do publiczności Susanna Jara – Małecka.

IMG 0742

Artystka przybliżyła odbiorcom utwory zaśpiewane w językach cerkiewno – słowiańskim, ukraińskim, rosyjskim, polskim, angielskim i łemkowskim. Zabrzmiały m.in.: utwór „Antonycz”, napisany do słów wierszy Bohdana Igora Antonycza, brytyjski standard „My Romance” znany z wykonania m.in. Elli Fitzgerald, rosyjska pieśń „Nocieńka”, polska pieśń kurpiowska „Nisko słonko nisko”, czy łemkowska „Mylenkij Ty Mij”. Muzycy wykonali również kilka kompozycji do wierszy Petra Murianki, jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów łemkowskich. Inicjatora łemkowskiego odrodzenia kulturalno – etnicznego ostatnich lat.

IMG 0763

- Kolor łemkowski. Przyszedł do mojego świata bardzo późno, ale bardzo intensywnie. Dzięki wspaniałemu człowiekowi, kompozytorowi, pisarzowi, pieśniarzowi, felietoniście, wydawcy, scenarzyście – Petro Muriance. Jest to postać niezwykła, zawsze mówię o tej osobie, że jest to współczesna, żywa legenda łemkowskiej kultury. Pisze przewspaniałe pieśni i ja mam ogromny zaszczyt, radość i przyjemność, te pieśni właśnie z obecnymi tu muzykami wykonywać, interpretować i opracowywać na nasz sposób – podkreślała Susanna Jara – Małecka.

IMG 0774

Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury wysłuchała kompozycji: „Idu do was idu”. „Czerczik, Czerczik” (Strumyczek), „Nedospiwana pisnia”. „Bośnij że się bośnij”. Przybyli nagrodzili muzyków gromkimi brawami. Na bis muzycy wykonali utwór „Skowroneczek”.
Zespół wystąpił w składzie: Susanna Jara – Małecka (śpiew, lira korbowa), Paweł Harańczyk (fortepian), Miłosz Skwirut (kontrabas) oraz Maciej Wulw (skrzypce).
pch