REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 28 luty 2013 10:44

Treści audiowizualne w internecie będą nadzorowane przez państwo

jfx

Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która nakłada wiele obowiązków, jak również ograniczeń dotyczących nadawców usług audiowizualnych na żądanie.


Nowelizacja wskazuje, iż dostawca treści audiowizualnych kształtuje katalog audycji samodzielnie, ponosi odpowiedzialność za jego treść oraz wprowadza wiele warunków, jakie musi on spełnić. Dostawca usług na żądanie zobowiązany jest do oznaczania w audycjach kategorii wiekowych, zapewniania odpowiedniego udziału audycji europejskich, przystosowywania audycji do potrzeb osób niepełnosprawnych jak i przechowywania kopii audycji przez 28 dni.  Dostawcy usług VOD (wideo na życzenie) podlegają obowiązekowi składania do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji corocznego sprawozdania. Sam fakt nadzorowania jest dla wielu firm przełomowy. Nowelizacja ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.

Nowelizacja  wprowadza też wiele uciążliwych obowiązków dla nadawców audiowizualnej usługi medialnej na żądanie, chociażby obowiązek nadawania określonej ilości programów europejskich. Stanowi go przeznaczanie co najmniej 20 proc. zawartości katalogu na audycje europejskie, w tym wytworzone pierwotnie w języku polskim oraz odpowiedniego wyeksponowania tych audycji. Zapewnienie odpowiedniej ilości programów polskich i europejskich jest bolesnym elementem dla dostawców usług. Zabronione zostanie publiczne udostępnianie treści na żądanie przeznaczonych dla dorosłych bez stosowania zabezpieczeń technicznych lub innych odpowiednich środków. Ma to na celu ochronę małoletnich przed ich odbiorem. Szczegółowe warunki jakie muszą spełnić takie zabezpieczenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w porozumieniu z ministrem administracji i cyfryzacji, będzie mogła określić, w drodze rozporządzenia. Nowe przepisy wprowadzają tez możliwość wprowadzenia kar dla nadawców nie przestrzegających nałożonych przez ustawę obowiązków.

Anna Dziura

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin