REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 19 sierpień 2015 08:33

Jasielskie akcenty w numizmatyce

Jasielskie akcenty w numizmatyceKilkadziesiąt eksponatów numizmatycznych, nawiązujących do obchodzonego w bieżącym roku 650-lecia nadania Jasłu praw miejskich, można obejrzeć na wystawie zaaranżowanej na I piętrze Urzędu Miasta w Jaśle.W dwóch gablotach wystawione są monety, banknoty, okolicznościowe medale, żetony, jubileuszowe znaczki, stemple itp. Część prezentowanych egzemplarzy powstała dla upamiętnienia różnych wydarzeń z historii Jasła, m.in. takich jak: jubileusz 100-lecia Klasztoru Sióstr Wizytek w Jaśle 1903-2003, czy nadanie „Honorowego Obywatelstwa Miasta Jasła” papieżowi Janowi Pawłowi II - dziś świętemu. Na wystawie są też odznaczenia nadane przy okazji manewrów wojskowych wizytowanych przez cesarza Franciszka Józefa I w 1900 r., pamiątkowe medale wybite z okazji koronacji figury Matki Bożej Saletyńskiej w 1996 r. w Dębowcu oraz przedstawiające patrona Jasła z św. Antoniego Padewskiego. Warto również zwrócić uwagę na żeton obrazujący pozostałości zamczyska na górze Golesz w Krajowicach z herbem Królewskiego Miasta Jasła z roku 1365.

4


6
7
Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów zrzeszonych w założonym 42 lata temu Kole Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle. W Urzędzie Miasta w Jaśle będą prezentowane do 11 września br. Później wystawa zorganizowana z okazji 650-lecia miejskości Jasła,będzie pokazywana kolejno w dwóch instytucjach finansowych na terenie miasta, a na zakończenie – od 16 listopada do 18 grudnia br. – zostanie udostępniona zwiedzającym w Jasielskim Domu Kultury.
UMJ

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin