REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 26 wrzesień 2014 00:00

Tesco dla Szkół rozbudza w uczniach z województwa podkarpackiego „Kulinarnych odkrywców”

TDS logo kucharz 131 września pod hasłem „Kulinarni odkrywcy” ruszyła 12. edycja programu Tesco dla Szkół, który tym razem koncentruje się na edukacji kulinarnej uczniów.


W poprzednim roku szkolnym ponad 300 dzieci z województwa podkarpackiego czynnie zaangażowało się w konkurs kręcąc w sumie 32 filmy konkursowe, w tym zespół z Krasiczyna znalazły się na podium, zdobywając dla szkoły i uczniów cenne nagrody. Szkoły z regionu, które chcą powtórzyć ten sukces, mogą już zgłaszać się do konkursu.
Badania Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy” wykazały, że aż 90% uczniów potrafi zrobić sobie kanapkę, jednak tylko 47% pokroi sobie chleb lub wędlinę. Jak się okazuje - dzieci w kuchni nie są wystarczająco samodzielne. Z przygotowywaniem ciepłych potraw jest jeszcze trudniej - tylko 5 % dzieci w wieku 6-16 lat samodzielnie ugotuje zupę. Dzieci, które nie radzą sobie w kuchni, w 70% przypadków sięgają po niezdrowe przekąski, by nasycić głód. Efekt to coraz większa liczba otyłych dzieci w Polsce. Wyniki badań wskazują, że bardzo ważne jest rozbudzanie zainteresowania kulinariami od najmłodszych lat, kiedy dzieci najchętniej przebywają w kuchni. „Jedzenie przygotowane własnoręcznie zawsze lepiej smakuje, a przede wszystkim jest zdrowsze od jedzenia w fast foodach. Dodatkowo dzięki eksperymentowaniu w kuchni dzieci częściej próbują i częściej jedzą te produkty, których w innej sytuacji nawet by nie tknęły” – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy.

Zasady konkursu
Program Tesco dla Szkół tradycyjnie przyjmuje formę konkursu filmowego. Uczestnicy konkursu będą poznawać tajniki kulinarnego świata i rywalizować o cenne nagrody w emocjonującym konkursie filmowym, wśród jurorów którego znajdą się m.in. wykładowcy profesjonalnej szkoły filmowej Wajda School oraz znany i ceniony krytyk kulinarny Robert Makłowicz. Już od 1 września aż do 10 listopada szkoły będą mogły przysyłać prace konkursowe stworzone przez zespoły swoich uczniów, czyli maksymalnie dwuminutowe filmiki przekonujące, że gotowanie może być kreatywną i ciekawą zabawą.
Praca nad filmem konkursowym to także szansa na rozwijanie talentów uczniów poprzez niestandardową pracę projektową, integrację oraz promocję szkoły oraz regionu. – Nasza szkoła zdecydowała się na udział w konkursie ze względu na możliwość zdobycia bardzo cennych nagród. Jednak w miarę jak zgłębialiśmy temat uświadomiliśmy sobie jakim społecznym problemem jest marnowanie żywności. Dlatego też oprócz walki o nagrodę naszym celem stało się również uświadamianie naszej niewielkiej społeczności o sposobach niemarnowania jedzenia i korzyściach jakie z tego płyną. (…) Udział w tym konkursie dał nam niewątpliwie wiele radości, chęci do walki oraz możliwość zjednoczenia całej społeczności dla osiągnięcia wspólnych celów. Z promowania naszego filmu wynieśliśmy bardzo pozytywne doświadczenia. Dzięki zaangażowaniu całej lokalnej społeczności zdobyliśmy 9 miejsce w kraju i 1 w województwie podkarpackim. – Magdalena Błachut opiekun zespołu ,,Ryzykanci” z Gimnazjum im. kard. A.S. Sapiehy w Krasiczynie, laureata 11. edycji konkursu Tesco dla Szkół.

Nagrody i więcej
Zwycięzcy otrzymają wartościowe nagrody, m.in. 10 nowoczesnych pracowni multimedialnych, nagrody dla członków zwycięskich zespołów – oryginalne czapki i fartuchy kucharskie oraz odtwarzacze MP4, a na najbardziej aktywną szkołę w województwie podkarpackim czeka wyposażenie szkolnej sali kinowej.
Do konkursu można zgłaszać szkoły podstawowe i gimnazjalne za pomocą strony www.tescodlaszkol.pl. Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia konkursu, a wszystkie aktywne szkoły podstawowe i gimnazjalne do walki o atrakcyjne nagrody!

89802639

Dzieci z województwa podkarpackiego najmniej pomagają w kuchni – raport z badań „Kulinarni odkrywcy”

Według badań „Kulinarni odkrywcy” im mniej dzieci wiedzą o gotowaniu i potrafią samodzielnie przyrządzić w kuchni, tym gorzej się odżywiają. W województwie podkarpackim dzieci najmniej dzieci w całym kraju pomaga w kuchni. Rodzicom i nauczycielom, którzy chcą zadbać o edukację kulinarną dzieci, przychodzi z pomocą konkurs Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy”. Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych nie tylko przekonają się, że gotowanie to ciekawa i kreatywna zabawa, ale też mogą zdobyć atrakcyjne nagrody.

Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania?
Wg badań UNICEF Polska zajmuje 8. miejsce na świecie pod względem otyłości dzieci, a odsetek dzieci z nadwagą rośnie u nas najszybciej. Do powstrzymania epidemii otyłości nie wystarczy sama nauka o tym, jak ważne jest zdrowe żywienie. „Dzieci i nastolatki nie lubią jadać zdrowych rzeczy, bo zdrowe nie jest ‘cool’” – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. „Własne zdrowie to dla dziecka abstrakcyjne pojęcie. Sposobem na przekonanie go do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, a co jest dla niego dobre, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej.” Wyniki ogólnopolskich badań „Kulinarni odkrywcy”, sprawdzających stan edukacji kulinarnej dzieci w wieku 6-16 lat, wskazują jednoznacznie – im lepiej dziecko potrafi sobie poradzić w kuchni, tym zdrowiej się odżywia, a rzadziej sięga po słodycze i fast food.

Nauka gotowania a zdrowe jedzenie
Niestety, polskie dzieci radzą sobie z gotowaniem bardzo kiepsko: ponad połowa nie jest w stanie nawet zaparzyć sobie herbaty, a z usmażeniem jajecznicy poradzi sobie tylko co czwarte. Nie lepiej jest w województwie podkarpackim. Choć według rodziców 88% podkarpackich uczniów w wieku 6 do 16 lat potrafi zrobić sobie kanapkę, to aż 60 % z nich nie pokroi sobie chleba lub wędliny. 60% dzieci pozostawionych samych w domu nie umiałoby nawet odgrzać gotowej potrawy. W województwie podkarpackim aż 42% dzieci w ogóle nie przygotowuje posiłków dla siebie. Z braku samodzielności w kuchni wynikają złe nawyki żywieniowe. Aż 26 % dzieci w województwie podkarpackim zamiast przygotować lub podgrzać posiłek zaspakaja głód słodyczami lub słonymi przekąskami.
Jak temu zaradzić? Badania „Kulinarni odkrywcy” wskazują, że bardzo ważne jest rozbudzanie zainteresowania kulinariami od najmłodszych lat, kiedy dzieci najchętniej przebywają w kuchni. Aż 74% najmłodszych (6-8 lat) lubi zajęcia kulinarne, ale z wiekiem odsetek ten spada i już tylko co drugi nastolatek lubi gotować. Gimnazjaliści nie chcą i często nie potrafią gotować – zaledwie 45% nastolatków potrafi ugotować jajka, a z ugotowaniem zupy poradzi sobie tylko co dziesiąty.

Gotowanie może być zabawą
W odpowiedzi na zdiagnozowany przez badania problem, 12. edycja programu Tesco dla Szkół poświęcona jest właśnie edukacji kulinarnej dzieci jako sposobowi na wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych. Konkurs Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy” dzięki unikalnej filmowej formule łączy edukację z zabawą. Zadaniem konkursowym uczniów jest nakręcenie dwuminutowego filmu przekonującego, że gotowanie może być kreatywną i ciekawą zabawą. Szkoły, których uczniowie przygotują najciekawsze prace i wykażą najwięcej zaangażowania, mają szansę na zdobycie nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, w tym 10 pracowni multimedialnych, 16 zestawów do szkolnej sali kinowej oraz nagród indywidualnych dla młodych Kulinarnych Odkrywców.

Jak wziąć udział? Do konkursu może zgłosić szkołę dyrektor lub upoważniony nauczyciel. Konkurs rusza już 1 września, a gotowe prace – konkursowe filmy - mogą nadsyłać nauczyciele opiekujący się zespołami uczniów od 1 września do 10 listopada.

 

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin