REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

sobota, 18 styczeń 2014 10:49

"Skarby z muzealnych magazynów. Sztuka ludowa i rzemiosło"

miniat

Wystawa „Skarby z muzealnych magazynów. Sztuka ludowa i rzemiosło” zainaugurowała cykl wystaw prezentujących najciekawsze eksponaty i kolekcje ze zbiorów jasielskiego muzeum. Fotorelacja


W tym roku Muzeum Regionalne w Jaśle obchodzi 45 rocznicę istnienia. Dokładnie 1 marca, 45 lat temu Ministerstwo Kultury i Sztuki zatwierdziło statut dla muzeum regionalnego. Ówczesne muzeum z muzeum społecznego, którego założycielami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu jasielskiego zostało przekształcone w placówkę państwową. Muzeum zaczynało swoją działalność mając niewiele ponad 500 eksponatów. Obecnie zbiory zbliżają się do 20 tysięcy.

IS DPP 0529


- To co mamy jest bardzo cenne i ważne. Dlatego te pierwsze trzy wystawy, które w tym roku będziemy organizować będą ukazywały to co trzymamy gdzieś w zakamarkach magazynowych. Nazwa ,,Skarby z muzealnych magazynów” w przypadku tej wystawy ,,Sztuka ludowa i rzemiosło” pokazuje to co mamy, a czego na co dzień nie pokazujemy z różnych względów np. eksponaty nie pasują tematycznie. Druga wystawa przedstawiać będzie starodruki stanowiące najcenniejszą kolekcję jasielskiego muzeum. Trzecia wystawa przedstawi sztukę i rzemiosła artystyczne. Kolejne wystawy to będzie wystawa słowacka, a później wystawy rocznicowe, bo w tym roku będziemy odchodzić chociażby 70. rocznicę zburzenia Jasła – mówił Alfred Sepioł, dyrektor muzeum

IS DPP 0513


IS DPP 0511


Eksponaty do muzeum zbierane były z wielkim trudem, ponieważ w zniszczonym mieście prawie nic nie zostało. To co udało się pozyskać jest szczególnie cenne, gdyż kiedyś zostało wygrzebane z gruzów i przetrwało do naszych czasów.
Dyrektor zapowiada również wystawę z okazji stuletniej rocznicy wybuchu wojny i wymarszu legionów. Muzeum do tej wystawy przygotowuje się w szczególny sposób. Przez ostatnie trzy lata kompletowane były eksponaty w tematyce pierwszej wojny światowej. Wystawa ta rozpocznie się na początku października i trwać będzie do końca roku.
Zainaugurowana 17 stycznia 2014 roku wystawa "Skarby z muzealnych magazynów. Sztuka ludowa i rzemiosło" jest kameralna. Prezentuje dwieście eksponatów w pewnych grupach.

IS DPP 0537


Podczas wernisażu obecnych było wielu gości i sympatyków jasielskiego muzeum. Wśród nich znaleźli się burmistrz i wiceburmistrz miasta Jasła.
- Bardzo się cieszymy, że te 45 lat funkcjonowania Muzeum Regionalnego w Jaśle obchodzimy dzisiaj i będziemy przez cały rok pamiętać o tej rocznicy. Gratuluję dyrektorowi i wszystkim pracownikom muzeum ich wielkiego zaangażowania i serca do pracy w tej placówce. Nie byłoby tych wspaniałych wystaw, gdyby nie zaangażowanie pracowników.
Burmistrz Andrzej Czernecki złożył na ręce dyrektora prezent w postaci współczesnego obrazu prezentującego nasze miasto.
Wielu gości z sentymentem wspomina początki naszego muzeum.

IS DPP 0543


- Pamiętam ten czas, kiedy z zalążka społecznego muzeum przy PTTK w Jaśle powstawało jasielskie muzeum regionalne. Był to 1 marzec 1969 rok. Cztery lata wcześniej przekazałem do zbiorów jasielskich pieczęć metalową znalezioną na strychu u dziadka z napisem w otoku: Tymczasowy Zarząd Królewskiego Wolnego Miasta Jasła. Ta pieczęć jest dzisiaj w zbiorach muzeum. Przychodzę zatem, by sentymentalnie spojrzeć na tę pieczęć ale także na inne zbiory. Tu jest nasza tożsamość, tradycja, historia. Tu znajdujemy korzenie i dzieje Jasła. Warto tu bywać – przekonywał Zbigniew Dranka
Przez ponad czterdzieści lat muzeum zgromadziło eksponaty, które dokumentują dorobek kilku pokoleń.

Anna Dziura

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin