Koncert kolęd w kościele oo. Franciszkanów

miniaturchor

W dniu 12 stycznia o godz. 17 w Kościele OO. Franciszkanów w Jaśle odbył się Koncert Kolęd, w którym zaprezentowały się chóry z Jasła i okolic. Fotorelacja

W koncercie wzięły udział chóry: „Cecylianum” z Osobnicy, „Martinus” z Szebni, „Ave” z parafii MB Częstochowskiej w Jaśle, „Antonianum” z parafii oo. Franciszkanów w Jaśle i chór „SOLI DEO” działający przy I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Każdy chór zaprezentował dwa utwory.

IS DPP 0001-(2)

Chór Soli Deo jest chórem młodzieżowych zrzeszającym ludzi młodych nie tylko z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle ale też innych szkół. Skład chóru każdego roku ulega zmianie. Warto zwrócić uwagę na nazwę chóru, która pochodzi z frontonu kościoła Św. Stanisława w Jaśle i oznacza śpiew ,,samemu Bogu”. Chórzyści spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu oraz na spotkaniach modlitewnych, które jednoczą grupę. Opiekę duchową nad chórem sprawuje ks. Łukasz Mariuszyc, natomiast dyrygentem jest Monika Twarduś.

IS DPP 0067

Chór Antonianum został założony w latach 70-tych przez śp. Władysława Świstaka. W 2002 roku obchodził 25-lecie swojego istnienia. Przez cały okres dyrygentem był Władysław Świstak. Obecnie chór liczy 35 członków. Od 2007 roku dyrygentem chóru jest Paweł Chłopek. Ostatnim dorobkiem chóru było nagranie dwóch płyt o temetyce eucharystycznej oraz kolęd i pastorałek.

IS DPP 0080

Chór „Martinus” z parafii św. Marcina w Szebniach. Jest chórem bardzo młodym. Powstał trzy lata temu. Opiekunem i dyrygentem jest Jan Piątkiewicz. Chór kontynuuje bogatą przedwojenną tradycję muzyczną parafii. W tamtym czasie Szebnie słynęły z wielu inicjatyw muzycznych – szkoły organistów, orkiestry, chóry, przedstawienia teatralne.

IS DPP 0056

Chór AVE powstał 12 listopada 2002 roku z inicjatywy księdza proboszcza Tadeusza Gąsiorowskieg oraz organisty Wojciecha Świstaka. Od początku jego działalności rolę dyrygenta pełni Wojciech Świstak, który kontynuuje w ten sposób muzyczne tradycje swojej rodziny. Chór dysponuje bardzo szerokim i ambitnym repertuarem oraz stale podnosi swój poziom wykonawczy i artystyczny. Na repertuar składają się przede wszystkim pieśni i utwory religijne na cały rok liturgiczny. Chór liczy 31 osób. Członkowie chóru to rozmiłowani w śpiewie i chóralistyce mieszkańcy Jasła i okolic. Chór bardzo ambitnie podchodzi do służby muzycznej, uświetniając uroczystości muzyczne we własnym mieście, a także biorąc udział w uroczystościach poza Jasłem. Chór jest doceniany i chętnie słuchany.

1

Chór Ceculianum działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy i parafii św. Stanisława i św. Jadwigi Śląskiej w Osobonicy. Chórem dyryguje Agata Delikat z mężem Mariuszem. Chór został założony w 2003 roku przez ks. Proboszcza Czesława Szewczyka. Obecnie liczy 32 osoby. Chór przygotowuje oprawę muzyczną uroczystości liturgicznych w parafii, uczestniczy w koncertach i przeglądach. W 2010 roku zaprezentował się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Jego sporym sukcesem jest m.in. nagranie płyty z kolędami. Od 2009 jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. W 2011 roku był współorganizatorem Międzywojewódzkiego Przeglądu Chórów ,,Magnificat”, który odbył się w Parafii Osobnica. Obecnie opiekunem duchownym chóru jest ks. Andrzej Chmiel.

Anna Dziura