Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Histeroskop i diatermia na oddziale ginekologiczno-polozniczym w Jaśle

Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Jaśle otrzymał histeroskop i diatermie

Szpital Specjalistyczny w Jaśle zakupił wysokiej klasy sprzęt, który posłuży do diagnostyki i leczenia pacjentek oddziału ginekologiczno-położniczego.
Nowoczesny histeroskop oraz diatermia trafiły do jasielskiej placówki medycznej dzięki funduszom pozyskanym od Miasta Jasła, oraz ościennych gmin: Jasło, Kołaczyce, Dębowiec, Skołyszyn, Brzyska, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród, Tarnowiec i Krempna.

Kolejne środki na szpitalne sprzęty w Jaśle

Zabiegi z użyciem histeroskopu należą do małoinwazyjnych metod endoskopowych. Wykorzystywane są w medycynie coraz częściej, z uwagi na zwiększony poziom bezpieczeństwa pacjentów. Szpital w Jaśle miał już takie urządzenie, ale w porównaniu z nowym jego możliwości były bardzo ograniczone.

- Mamy zakupiony nowy sprzęt do oddziału ginekologiczno-położniczego, który został zakupiony dzięki środkom z gmin powiatu jasielskiego i miasta Jasła i miasta Kołaczyce – mówi Beata Trzop, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że Państwo nas wspomagacie - dodaje.


Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Beata Trzop


Histeroskop i diatermia zostały zakupione na kwotę 306,869,33 zł. Dofinansowanie na ten cel wyniosło 232,695,65 zł, a resztę kwoty szpital dołożył ze środków własnych.

Dofinansowania udzielili:

- Miasto Jasło 66.000,00 zł
- Gmina Jasło 32.404,00 zł
- Gmina Skołyszyn 25.000,00 zł
- Gmina Kołaczyce 20.000,00 zł
- Gmian Tarnowiec 18.466,00 zł
- Gmina Nowy Żmigród 18.000,00 zł
- Gmina Dębowiec 17.970,00 zł
- Gmina Brzyska 13.000,00 zł
- Gmina Osiek Jasielski 10.664,00 zł
- Gmina Krempna 3.616,00 zł
- Towarzystwo Przyjaciół Szpitala 7.575,65 zł


Najnowocześniejszy histeroskop w jasielskim szpitalu


Narzędzia chirurgiczne do histeroskopu


- Mieliśmy do tej pory histeroskop ,,starej daty”, który przestał spełniać standardy, jakie są teraz potrzebne w medycynie. Dzięki przychylności dyrekcji udało nam się zakupić naprawdę nowoczesny przyrząd, który jest aparatem najnowocześniejszym, jaki dostępny jest w tej chwili na rynku – mówi lek. Sławomir Szpak, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego w Jaśle. Przyrząd pozwala na dokładne ocenienie śluzówki macicy, zmian nowotworowych, czy też zapalnych. Umożliwia korygowanie przegrody macicy, jak również wycinanie mięśniaków – zaznacza ginekolog. Wszystko to, wykonywane jest metodą małoinwazyjną. Ten aparat jest na tyle dobry, że nie musimy stosować do niego pełnej sali operacyjnej, a czynności możemy wykonywać na sali zabiegowej. Pacjentki w okresie 1-2 dni, mogą wyjść do domu – podkreśla.
Sercem aparatu jest pompa, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo diagnostyki i zabiegów, ponieważ utrzymuje stałe ciśnienie w środku, w jamie macicy. Wcześniejszy histeroskop posiadał pompkę, która nie dawała możliwości ustawienia ciśnienia, a to nowoczesne urządzenie pozwala na dokładne ustawienie wszelkich parametrów. Lekarz może skupić się tylko i wyłącznie na zabiegu- podsumowuje lek. Sławomir Szpak.


Lekarz Sławomir Szpak, ginekolog z Jasła


Ilość zabiegów w Jaśle wzrośnie

Do oddziału ginekologiczno-położniczego trafiła również kompatybilna z histeroskopem, diatermia bipolarna. To narzędzie elektrochirurgiczne jest obecnie bardzo często stosowane. Pozwala precyzyjnie i szybko realizować wiele typów zabiegów. Diatermia poszerza znacznie zakres zastosowania histeroskopu


Diatermia w szpitalu w Jaśle


- Żeby lepiej wykorzystać histeroskop, udało się pozyskać środki finansowe na zakup diatermii - mówi lek. Sławomir Szpak. To najnowocześniejsza diatermia, jaka dostępna jest na rynku. Mistrzostwo świata, w porównaniu do tego, co mięliśmy do tej pory. Jest to diatermia bipolarna, która pracuje w płynach. Prąd przepływa między dwoma ramionami elektrod, czyli jeżeli mamy pęsetę, to prąd płynie tylko i wyłącznie między tymi ramionami -tłumaczy kierownik oddziału. Dawniej była diatermia monopolarna i prąd przepływał przez całe ciało pacjenta, w związku z czym zdarzały się przeróżne powikłania, jak chociażby zaburzenia rytmu serca.
Kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego w Jaśle, pełen entuzjazmu podkreśla, że ilość zabiegów, jakie wykonują lekarze, wzrośnie, gdyż mają teraz odpowiednie narzędzia do pracy.


Samorządowcy wspierają jasielski szpital

- Tego typu spotkania są nam samorządowcom najmilejsze. Możemy być współtwórcami zakupu tego typu sprzętu małoinwazyjnego i bezbolesnego dla kobiet. Jako samorządowcy bardzo chętnie dokładamy się do tego typu zakupów, dlatego, że służy to całemu powiatowi i mieszkańcom z całego terenu powiatu jasielskiego – Agata Augustyn, wójt gminy Tarnowiec.


Samorządowcy z powiatu jasielskiego


Nowoczesny sprzęt równa się nowoczesna diagnostyka. Wszystko w trosce o zdrowie kobiet, jakie trafiają do jasielskiego szpitala. Lekarze z jasielskiej placówki mają więcej możliwości, a pacjentki korzyści dzięki tego typu działaniom.


Powiązane treści:

E-usługi w szpitalu w Jaśle na najwyższym poziomie

Zakupiono videogastroskop z oprzyrządowaniem dla szpitala w Jaśle


red.

Agnieszka
Najwyższa pora. W końcu coś innowacyjnego w Jaśle
1
Klarx
Oby to wszystko tak pięknie działało i było jak mówią. Oprócz sprzętu, potrzeba więcej empatii, zrozumienia... A tego niestety niektórym lekarzom brakuje. Mimo to fajnie że w końcu coś nowoczesnego na jasielskiej ginekologii
1

50000 Pozostało znaków