Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Zmiany w prawie telekomunikacyjnym

wymiar sprawiedliwosci

21 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne, wprowadzając istotne zmiany dla korzystających z telefonów i Internetu.

Owa zmiana dostosowuje nasze ustawodawstwa do wymagań dyrektyw unijnych, niosąc korzystne zmiany dla użytkowników. Przejrzystość , jasność i czytelność umów to rozwiązania wprowadzone przez tą ustawę. Dobiegła końca ,,era ciągnących się w nieskończoność druków umów”, teraz postawiono na swego rodzaju gwarancję usług by każdy był świadomy tego, co podpisuje.
Użytkownik mobilnego Internetu będzie mógł żądać od operatora informacji o wykorzystaniu limitu transferu danych. Oznacza to koniec z wysokimi rachunkami za korzystanie z usługi, jak było do tej pory u użytkowników limitowanego mobilnego Internetu.
Znowelizowana ustawa zażegna problem dotyczący zmiany operatora. Jeden dzień, tyle będzie wynosił czas na przeniesienie numeru telefonu do innego operatora. Za opóźnienia przy przenoszeniu numeru odpowiedzialność poniesie operator, gdyż od niego będziemy mogli dochodzić odszkodowania w wysokości w wysokości ¼ trzech ostatnich rachunków lub doładowań przy pre-paidzie za każdy dzień zwłoki.
Metoda pomiaru prędkości stosowana przez operatorów podlegać będzie kontroli Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej co rozwiąże problem a także ograniczy uprawnienia operatorów do zaniżania rzeczywistej prędkości transmisji danych.
Ustawa porusza kwestię tzw. ,,ciasteczek” bez których niestety większość z nas nie wyobraża sobie życia. Mimo to szpiegujące nasze ruchy w Internecie ciasteczka mogą czasami dopuścić się naruszenia naszej prywatności.


Dzięki nowym przepisom ułatwiona ma być komunikacja osób niepełnosprawnych. Ustawa wprowadza ułatwienia podczas korzystania z usług oraz dostęp do usług osobom niepełnosprawnym.
Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany, jakich celem jest poprawa i efektywność gospodarowania częstotliwościami oraz ułatwienia usprawniające prowadzenie działalności telekomunikacyjnej.
O czym warto pamiętać? Na czym należy skupić uwagę?
Ważne by zachować ostrożność przy przedłużaniu umowy przez Internet, wykorzystując w tym celu pocztę e-mail. W tym przypadku, potwierdzenie przedłużenia umowy dostarcza się drogą elektroniczną na adres wskazany w umowie przez konsumenta. Niestety ale taka wiadomość może zostać potraktowana przez pocztę elektroniczną jako niechciana (SPAM). Potwierdzenie w formie pisemnej dostarcza się dopiero na żądanie konsumenta.
Domniemanie pozytywnego rozpatrzenia reklamacji również zostało dopracowane. Teraz operator będzie musiał jedynie wysłać odpowiedź o uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu reklamacji w terminie 30 dni od złożenia reklamacji.

 

50000 Pozostało znaków