Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Dzień Dziecka w Tuwimolandii

Tuwimolandia 2013

Czytanie dzieciom jest kluczem do wiedzy i sprawności umysłu. Czytanie na głos dziecku stymuluje rozwój jego mózgu. FOTORELACJA

Dzięki kilkuminutowej, codziennej przygodzie z książką kilkuletnie już dziecko rozbudza w sobie ciekawość świata i lepiej rozumie siebie oraz innych. Można mnożyć pozytywy głośnego czytania i dzięki temu jeszcze mocniej utwierdzić się w przekonaniu jak ważne i potrzebne jest promowanie, namawianie do tego typu działań. 

Tuwimolandia 2013


Dzisiaj w szczególnym dla wszystkich dzieci dniu, 1 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w swojej Filii przy ulicy Krasińskiego wspólnie z Zarządem Osiedla Jasło Mickiewicza oraz 139 DH ,,Lisy” działającą przy ZSM nr 3 zainaugurowali XII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania. 

Dzień Dziecka w Tuwimolandii mimo niestety niezbyt sprzyjającej aury zgromadził sporą gromadkę maluszków, które bawiąc się, rysując oraz wspólnie czytając miło i niezwykle pozytywnie spędzały swoje święto.

Tuwimolandia 2013


Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Małgorzata Piekarska w rozmowie z nami mówi jak ważne jest czytanie najmłodszym oraz jakich niespodzianek dostarczył dzisiejszy dzień.
Na Dzień Dziecka zorganizowaliśmy Tuwimolandię. Trochę pogoda nam pokrzyżowała plany, bo impreza miała być w całości na zewnątrz. Ze względu na to, że pada deszcz sprawnościowe działanie harcerze prowadzą w lokalu Zarządu Osiedla. Były tam rzuty do kręgli, a ogromnie emocjonujące było przeciąganie liny, do którego poza dorosłymi włączyły się też dzieci. Był też turniej literacki ze znajomości bohaterów Tuwima. Okazało się, że dzieci znają bardzo wielu bohaterów i otrzymały w związku z tym sporo nagród. Część w bibliotece związana jest z tym, że rodzice, babcie czytają wiersze Tuwima, a uczestnicy wybierają sobie dowolną postać, przedmiot, który chcą narysować. Z atrakcji, które tutaj na dzieci czekają jest także malowanie twarzy, czy też rączek specjalnymi farbami. Mamy nadzieję, widzimy, że książki, które pokazujemy, adresowane do najmłodszych, książki mające nietypowe kształty, wydające dźwięki wzbudzają zainteresowanie dzieci szczególnie tych najmłodszych.

Tuwimolandia 2013


Cieszy nas to, że jest tak wiele osób, które chcą uczestniczyć w takich działaniach, włączyć się i pomagać, bo głośne czytanie dzieciom, na tym etapie to nie jest główny problem dzieci. Jest to problem dorosłych, czy rozumiemy dlaczego mamy zachęcać dzieci do czytania. My bibliotekarze możemy tylko uświadamiać dzieciom, a nade wszystko rodzicom, nauczycielom. Biblioteka może tylko wspomagać ten proces głośnego czytania. Głośne czytanie to bogata wyobraźnia, lepsza pamięć, to w przyszłości mocniejszy człowiek, pewny swoich kompetencji dużo czyta, dużo też potrafi, dużo rozumie i osiąga lepsze wyniki w szkole. Ważne jest czytanie wartościowych utworów literackich i to daje dzieciom bogate słownictwo i w przyszłości większe szanse życiowe – mówi dyrektor biblioteki

Tuwimolandia 2013


Głośnie czytanie wierszy autora ,,Lokomotywy” pokazało jak ważne dla dzieci jest wspólne czytanie z mamą, tatą, babcią, rodzeństwem, przyjacielem. W tradycyjnym głośnym czytaniu ,,Lokomotywy” uczestniczył wiceburmistrz Leszek Znamirowski i Zarząd Osiedla Mickiewicza.

Miejmy nadzieję, że rozbudzony dzisiaj nawyk głośnego i wspólnego czytania zaowocuje w przyszłości i pomoże w codziennym życiu małemu człowiekowi. Oby więź jaka powstaje z najbliższymi dzięki właśnie takim inicjatywą dała dziecku siłę, zapewniła prawidłowy rozwój emocjonalny, uczyła myślenia i wartości moralnych i owocowała sukcesami w szkole.

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków