Przykład odwagi, męstwa i ofiary…

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy WyklętychUroczystą mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów rozpoczęto 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fotorelacja

Następnie pod pomnikiem przy ulicy Armii Krajowej zgromadzeni mieszkańcy, uczniowie, harcerze, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Historia zaczyna ożywać, inspiruje nas, skłania do zadumy, wspomnień. Święto to jest przejawem sprawiedliwości dziejowej – mówi jeden z mieszkańców. Ludzie ponoszący najwyższe ofiary kontynuowali walkę o naszą wolność i niepodległość. Dzisiaj mieliśmy okazję wspomnienia tych strasznych dni – dodał.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Do połowy lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 200 tysięcy ludzi, z czego ponad 20 tysięcy wzięło udział w walce z bronią w ręku. Zginęło ponad 8 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komunistyczne sądy orzekły blisko 8,5 tysiąca wyroków śmierci, z których połowę wykonano. Najmłodsza ofiara terroru miała 17 lat. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Józef Franczak pseudonim "Lalek" z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego pseudonim "Uskok" był ostatnim z nich. Zginął on w obławie pod Piaskami w Lubelskiem -blisko 20 lat po zakończeniu działań wojennych 21 października 1963 roku.
- Krew naszych przodków nie poszła na darmo, po latach zaczyna ożywiać. To byli ludzie, którzy chcieli wolnej Polski – mówi jedna z mieszkanek miasta.
Przywrócona po latach pamięć o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego dzięki tego typu uroczystościom uświadamia współczesnych Polaków. Niezwykle ważna jest rola tych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament. ,,W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Żołnierze Wyklęci

Gdy losy wojny przesądzić się miały
I pancerny pierścień był u wrót Berlina
Dla nich ta wojna wcale się nie kończy