Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 15 luty 2018 12:17

Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w KrośnieWycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie była ostatnią atrakcją tegorocznych ferii z Jasielskim Domem Kultury. 


Odbyła się w sobotę (10 lutego br.) w ramach Klubu Kulturalno - Turystycznego. Z propozycji obejrzenia unikatowego muzeum skorzystała 20-osobowa grupa jaślan.

W ciągu dwóch godzin zwiedzania turyści zapoznali się z procesem produkcji szkła w teorii i praktyce. Pomogła im w tym przewodniczka Aleksandra Kanik.
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie powstało w 2012 r. Wyraża związek Krosna z hutnictwem szkła, bowiem miasto to od ponad 90 lat żyje szkłem: jest największym i najsłynniejszym producentem w Polsce i na arenie międzynarodowej. Szklane wyroby z Krosna cenione są za wysoką jakość i wzornictwo, łączące tradycję z nowoczesnością.

 

szklo 2


Główny, czterokondygnacyjny budynek CDS został wbudowany w skarpę. Od niego rozpoczęto zwiedzanie. Przewodniczka najpierw zaprowadziła grupę do „serca” budynku, czyli miejsca gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy wykorzystujący znane od kilku tysięcy lat metody ręcznego formowania szkła. Można było z bliska obejrzeć ten proces, a nawet wydmuchać za pomocą piszczeli szklaną bańkę i uformować naczynie. Kolejna atrakcją było samodzielne wybicie medalu-pamiątki, ze szklanej surówki. Później jaślanie obejrzeli warsztaty obróbki i zdobienia szkła, zobaczyli jak przebiega grawerowanie, malowanie na szkle, produkcja witraży i szklanych figurek. Na ich oczach hutnik wykonał szklaną żabkę. Przed wyjściem z budynku głównego grupa obejrzała film o historii powstania Huty Szkła w Krośnie i innych podobnych zakładów w okolicy.
Końcowym etapem wycieczki było zwiedzanie ekspozycji zaaranżowanej po przeciwnej stronie rynku, w XVI-wiecznych piwnicach przedprożnych. Znajdują się tam interaktywne sale, ekspozycje pokazujące różne właściwości i zastosowania szkła, a zwiedzający mogą uczestniczyć w interesujących eksperymentach i zabawach. Członkowie wycieczki m.in. obserwowali rozgwieżdżone niebo przez szkło powiększające i okulary 3D, poznali zasadę działania światłowodów i kalejdoskopów, przeglądali się w lustrach zmieniających kształty, tzw. krzywych zwierciadłach oraz obejrzeli wystawę Anne Notebaert, która za pomocą szklanych kompozycji obrazuje „Historie z Morza Północnego”.

er (JDK)

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas