Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 08 październik 2015 15:04

Mieczysław Żygłowicz odznaczony

Mieczysław Żygłowicz odznaczony Jaślanin, Mieczysław Żygłowicz jest jedną z ośmiu osób z terenu Podkarpacia, która otrzymała w tym roku okolicznościowy medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”.


Medal, przyznawany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, w towarzystwie Ryszarda Pabiana, Burmistrza Miasta Jasła.

Wyróżnienie nadawane jest weteranom walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Rocznica zakończenia II wojny światowej jest czasem, w którym szczególną uwagą zwracamy na bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Walczących z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Ludzie tacy jak Pan, Panie Majorze, nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny, wiedząc, że mogą stracić najcenniejszy dar jakim jest życie. Za to składam Panu Majorowi najwyższe wyrazy uznania – mówiła podczas wręczenia medalu, wicemarszałek Maria Kurowska.

3

Pan Żygłowicz ze wzruszeniem dziękował za pamięć i osobiste przybycie przedstawicieli samorządów na uroczystość wręczenia medalu, która ze względów zdrowotnych wyróżnionego, odbyła się w jego domu – To dla mnie bardzo ważne, że Państwo pamiętacie o takich osobach jak ja – mówił major Żygłowicz, a wspominając swoje ciężkie losy stanowczo podkreślał, że wojna to najgorsza rzecz jaka może zdarzyć się w życiu. – Nie życzę nikomu przeżycia tak tragicznych chwil – zaznaczał.

Medal pamiątkowy „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” przyznawany jest przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W województwie podkarpackim medalem tym wyróżnieni zostali: Władysław Haba (Lutoryż), Marian Kosior (Tarnobrzeg), Marcin Krawczyk (Turza), Jan Sarakun (Rzepedź), Władysław Szpyt (Tarnobrzeg), Julian Wojtyna (Białobrzegi), Wacław Zathey (Lubaczów) oraz Mieczysław Jan Żygłowicz (Jasło).

8

***

Mieczysław Żygłowicz - żołnierz AK, nauczyciel, kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Urodził się w 23 sierpnia w Kołaczycach w rodzinie rzemieślniczej w 1919 roku. Brał udział w wojnie obronnej Polski. W ciężkich walkach przeszedł szlak bojowy, został ranny w bitwie pod Wolą Gułowską. W grudniu 1939 r. został wywieziony do obozu jeńców wojennych w Landsbergu. Wiosną 1940 r. uciekł z niewoli. Po powrocie do Kołaczyc wstąpił do tajnej organizacji wojskowej kierowanej przez Józefa Matuszewskiego. Prowadził szkolenie wojskowe młodzieży w Kołaczycach, Błażkowej i Kłodawie. Zajmował się transportem broni, szczególnie w okresie przygotowań do realizacji akcji „Burza”. Po wojnie pracował w Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. Uzupełniał swoje wykształcenie, a w 1953 roku rozpocząć pracę jako nauczyciel w Jaśle. Był zastępcą kierownika szkoły podstawowej przy ul. Czackiego, a także kierownikiem Ośrodka Dokształcania Kadr Oświatowych. W 1970 r. został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle na stanowisko kierownika. Podjął starania o budowę nowego budynku szkoły przy ul. Piotra Skargi. Budowa trwała 5 lat. Za działalność wojskowa, zawodową i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i wieloma innymi odznaczeniami i medalami. Awansowany do stopnia podporucznika, kapitana, a w ubiegłym roku do stopnia majora.

UMJ

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas