REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 02 kwiecień 2013 19:37

Autyzm. Częstszy niż myślisz!

autyzm2 kwietnia rozpoczyna miesiąc wiedzy o autyzmie. Dzisiaj w wielu miejscach na świecie, również w Polsce tysiące budowli zaświecą na niebiesko.


Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Problemy związane z komunikacją uczuć i związkami społecznymi, integracją wrażeń zmysłowych to tzw. typowe cechy autyzmu.
Jak opisują tę chorobę rodzice dzieci autystycznych?,, Świat przysypany śniegiem, a dojście z jednego domu do drugiego wymaga wykopania tunelu –  my takie tunele musimy kopać całe życie” – twierdza rodzice chorych dzieci.

Autyzm. Częstszy niż myślisz! – to tegoroczne hasło Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Dzisiaj solidaryzujemy się z chorymi na autyzm. Liczba osób dotkniętych tym problemem jest ogromna. Inny sposób postrzegania świata, inaczej rozumiane relacje międzyludzkie, odmienne wrażenia zmysłowe, owa ,,inność” zasługuje na zrozumienie. Bezradność chorych na autyzm jest wielka. Poddawani niejednokrotnie krzywdzącej krytyce, przez złośliwych komentatorów, chorzy potrzebują wsparcia społeczeństwa.
Autyzm to jeden z największych (obok raka, AIDS, cukrzycy) problemów zdrowotnych świata. Rozwijająca się w zaskakującym tempie współczesna medycyna umożliwia stosowanie terapii, które znacząco poprawiają funkcjonowanie chorych na autyzm. Oczywiście do skutecznego efektu stosowanej terapii, niezbędne jest postawienie jak najwcześniej diagnozy.

1


W Europie statystycznie 5 mln osób żyje z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tą chorobą. Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom podaje informacje, że u 1 dziecka na 88 wykrywany jest autyzm. 1 na 300 przypadków w Polsce – tak podają statystyki. Skąd tak duża rozbieżność w statystykach? Eksperci i organizacje zajmujące się tym tematem informują, że rozbieżności związane jest to przede wszystkim z różnicami w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.
Wprowadzone w błąd zmysły, bariery w porozumieniu z otoczeniem to tylko nieliczne cechy autyzmu. Ważne jest uświadamianie ludzi, by zrozumieli czym jest autyzm. Spektrum problemów, z jakimi borykają się osoby dotknięte autyzmem oraz ich rodziny jest bardzo szerokie. Warto o tym mówić, warto o tym pisać, gdyż ten problem może dotknąć każdego.

28 kwietnia, tego roku o godzinie 15.00 w Klęczanach k. Gorlic odbędzie się koncert charytatywny, poświęcony małemu chłopcu choremu na autyzm. Wystąpią m.in. Mateusz Mijal, Daniel Korczykowski, Shaddai, Regeneracja. Serdecznie zapraszamy!

Anna Dziura

REKLAMA

ZAHURT JASŁO

Salon fryzjerski Renata

instalator klimatyzatory

REKLAMA

Fotoinspiracje

 

Komentarze  
+1 # asia 2013-04-02 20:00
To bardzo ważne by nie uciekać od promowania, mówienia na tematy ważne. Autyzm - dotyka wielu ludzi w naszym otoczeniu! Warto poruszać kwestie z tym związane.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # Andrzej 2013-04-03 00:30
Wreszcie coś fajnego. Podobno ma być też DPD :D
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
0 # ktoś 2013-04-03 07:48
tak:) DPD też zagra. tak słyszałem. Fajne zespoły w słusznej sprawie. Super
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # Misiek 2013-04-04 00:00
28 kwietnia 2013 r. przy Zespole Szkół w Klęczanach k. Gorlic odbędzie się koncert na rzecz 3 letniego chłopca chorego na autyzm. Wystąpią: Daniel Korczykowski, Zespół Shaddai, Zespół Reggeneracja, DPD, Zespół Vir i Mateusz Mijal. Zapraszamy serdecznie
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # eti 2013-04-04 07:16
no to trzeba tam wpaść :)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # asia 2013-04-04 07:38
Fajnie, że zbiorowo możemy pomóc!!!!!! Powiedzcie swoim znajomym. Im nas więcej będzie - tym lepiej!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+2 # Kogut 2013-04-12 08:30
Fajnie będzie ponownie posłuchać Vir-a. "Trzy dni", "Nie wiem". Kiedyś fajnie grali a na koncerty przybywało sporo ludzi. A już niedługo w Klęczanach. Ja się wybieram, a wy?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
+1 # Ja 2013-04-12 09:34
Będzie szał:) Sporo ludzi będzie i ja też hehe
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin