środa, 12 listopad 2014 00:00

Obchody Święta Niepodległości w Jaśle Wyróżniony

DPP 118Uroczystą Mszą św. w kościele oo. Franciszkanów zainaugurowano obchody 96. rocznicy Święta Niepodległości w Jaśle. Fotorelacja

Tłumy Jaślan oddały cześć pamięci bohaterów, którzy wywalczyli niepodległy kraj – wolną Polskę. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku, właśnie 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po latach rozbiorów, powstaniach narodowych , zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Za czasów komunizmu, wszelkie przejawy polskości, w tym także jawne świętowanie były niemożliwe. Wszelkie próby kultywowania naszego narodowego święta były surowo karane przez władze. Dopiero w 1989 roku, poprzez ustawę sejmu przywrócono nasze Narodowe Święto Niepodległości, które do dzisiaj Polacy w szczególny sposób obchodzą.
Podczas mszy świętej kaznodzieja zwrócił uwagę na nasz patriotyzm i przytoczył kilka faktów z historii narodu polskiego. Po mszy świętej samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele placówek kulturowych, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani mieszkańcy Jasła wzięli udział w marszu ulicami miasta.

DPP 19

DPP 92

- 11 listopada – Święto Niepodległości to nasze największe święto narodowe. W tym dniu nasze myśli wybiegają ku sprawom wykraczającym poza nasze codzienne problemy przypominając sobie tak ważne dla naszego narodu wydarzenia. W chwili refleksji próbujemy podjąć przesłania naszych przodków, którzy swoją wierną służbą przyczynili się do odzyskania niepodległości. W Jaśle, tak jak w innych miastach naszego kraju, włączamy się w celebracje tego święta składając hołd i cześć bohaterom – mówił starosta jasielski Adam Kmiecik
11 listopada nasze myśli w szczególny sposób skłaniają do refleksji na temat patriotyzmu. Cała Polska w biało- czerwonych flagach pokazuje, że jest wolna. To dla wielu osób lekcja patriotyzmu.
Apel pamięci w parku miejskim zakończył oficjalne obchody Święta 11 listopada.

{youtube}AJsWz9SlpfA{/youtube}

Anna Dziura