Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Trwają poszukiwania rodzin zastępczych do Wioski Dziecięcej w Brzozowie

wioska

Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie poszukują kandydatów na rodziny zastępcze oraz prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Chętni mogą zgłaszać się i już rozpocząć starania o sprawowanie takiej funkcji.

Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Wioska Dziecięca w Brzozowie będzie miała pierwszych lokatorów. W dwóch wybudowanych domach prowadzone są prace wykończeniowe. Fundacja nie zwalnia tempa i cały czas pozyskuje brakujące środki finansowe oraz materiały niezbędne do urządzenia budynków. Tymczasem ruszyły poszukiwania rodzin zastępczych, które w nowym otoczeniu zatroszczą się o najmłodszych mieszkańców.

Kto może zostać rodziną zastępczą?
– Potrzebujemy ludzi wrażliwych na krzywdę dzieci. Osób mających otwarte serca i chcących podzielić się miłością, zwłaszcza z tymi, którzy jej nie doświadczyli od swoich rodziców – mówi Bożena Bieńczak, Wiceprezes Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak. Kandydaci poza dobrymi chęciami muszą również spełniać wymogi formalne. Kryteria określa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Osoby, które chciałby pełnić taką rolę, muszą na przykład wykazać, że nie mają ograniczonych zdolności do czynności prawnych, są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem i zapewnią mu odpowiednie warunki bytowe. Szczegółowe regulacje zawarte są w ustawie z dnia 9 marca 2011 roku – dodaje.

Czym jest rodzina zastępcza?
Przede wszystkim to forma opieki nad tymi, którzy zostali jej całkowicie lub częściowo pozbawieni. W takiej rodzinie pokrzywdzone dzieci mogą normalnie żyć, rozwijać się i cieszyć się dzieciństwem. Należy jednak pamiętać, iż rodzina zastępcza to przejściowa forma opieki nad dzieckiem, tj. do czasu powrotu do rodziny biologicznej lub przysposobienia – tłumaczy Zofia Foryś, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie. Jak dodaje – PCPR w Brzozowie przygotowuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych, organizuje bezpłatne szkolenia oraz wypłaca miesięczne świadczenia na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie oraz z Fundacją. Szczegółowe informacje można znaleźć także na stronach: www.pcprbrzozow.pl i www.fpd.org.pl

Wsparcie dla Wioski Dziecięcej nadal potrzebne
Fundacja, aby dokończyć realizację inicjatywy cały czas potrzebuje pomocy finansowej i materialnej. Niezbędne są przede wszystkim meble i sprzęt AGD. Mogą to być przedmioty używane, ale w stanie dobrym. – Obecnie jesteśmy na etapie wyposażania dwóch budynków. Wiosną będziemy kończyć prace przy placu zabaw dla dzieci, w ogrodzie zasadzimy drzewa. Kilka firm i osób już zadeklarowały swoją pomoc. Dziękujemy im i zapraszamy innych do angażowania się w nasze działania – zachęca Andrzej Bieńczak, Prezes Fundacji.

Ważny jest 1%
Rozpoczął się czas rozliczenia podatkowego, dlatego każdy może wesprzeć budowę przekazując 1% podatku dochodowego. Numer KRS Fundacji to: 0000117587. Szczegóły dotyczące projektu stworzenia Wioski Dziecięcej znajdują się na stronach: www.wioskadziecieca.eu i www.fpd.org.pl oraz na profilu na Facebook'u: www.facebook.com/FundacjaPomocyDzieciom

Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak

Informacje uzupełniające:
Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak działa od ponad 12 lat na terenie Podkarpacia, ale także w innych częściach kraju. Została założona w Brzozowie przez Bożenę i Andrzeja Bieńczak – właścicieli Firmy Eleo-Budmax, która jest stałym mecenasem i opiekunem Fundacji. Posiada ona status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundacja pomaga w leczeniu i rehabilitacji dzieci chorych i niepełnosprawnych, pomaga ubogim oraz wielodzietnym rodzinom. Wspiera także naukę i rozwój uzdolnionej młodzieży. Co roku przygotowuje akcję pod hasłem Tydzień Solidarności z Ubogim Dzieckiem, a ponadto angażuje się w organizacje aukcji dzieł sztuki. Od czerwca 2012 realizuje budowę Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej dla sierot biologicznych i społecznych.

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków