Poręba: Samorządów może nie być stać na realizację projektów unijnych 2014-2020

10.09.2014.1Dziś w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa europosła PiS Tomasza Poręby oraz marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Politycy wskazywali na zagrożenie utraty środków europejskich przez samorządy w związku z nowymi restrykcyjnymi przepisami ustawy o finansach publicznych określającymi limit zadłużenia.

Chodzi o art.243 ustawy, zgodnie z którym limit zadłużenia będzie ustalany dla każdej jednostki terytorialnej indywidualnie, na podstawie danych z budżetów z 3 lat poprzedzających dany rok budżetowy.

W nowej perspektywie finansowej na wkład własny do europejskich projektów Polska potrzebuje 76 mld zł, z czego 60,6 mld zł będą musiały zapewnić jednostki samorządu terytorialnego. Zdaniem Tomasza Poręby wykonanie tego planu jest niemożliwe.

„Nowe przepisy ustawy o finansach publicznych wprowadzające m.in. indywidualny wskaźnik zadłużenia, stanowią dla wielu samorządów nieprzekraczalną barierę uniemożliwiającą zaciąganie nowych kredytów na wkład własny do projektów unijnych. Biorąc pod uwagę poziom zadłużenia samorządów wynikający ze spadku własnego potencjału ekonomicznego gmin oraz miast, udziału finansowego w projektach unijnych 2007-2013 oraz konieczności realizacji coraz to nowych zadań zleconych, zdecydowana większość jednostek samorządowych nie będzie spełniać rygorystycznych wymagań związanych z nowym wskaźnikiem zadłużenia” - tłumaczy europoseł Poręba.

„To poważne ograniczenie roli samorządów przez rząd. Rząd, który wcześniej te same samorządy obarczył poważnymi zadaniami” - mówi Władysław Ortyl. „Przypomnę, że to samorządy miały być największymi beneficjentami unijnych funduszy w okresie 2014-2020. Fundusze miały pomóc w rozwoju tych lokalnych środowisk, dać szansę na wyrównanie pewnych zaległości, na kształtowanie rozwoju lokalnego i regionalnego. Tymczasem środki będące w zasięgu ręki, nie zostaną wykorzystane” - dodaje marszałek województwa podkarpackiego.

Eurodeputowany Tomasz Poręba wskazuje ponadto, że poważnie zagrożone są środki europejskie, które miały zostać przeznaczone na podkarpackie inwestycje. „Wykazując zadłużenie na poziomie 3 mld zł, zdecydowana większość podkarpackich gmin i miast nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego współfinansowania projektów” - dodaje Tomasz Poręba.

Europoseł Tomasz Poręba i marszałek Władysław Ortyl w najbliższym czasie zwrócą się do polskiego rządu i podkarpackich parlamentarzystów o podjęcie działań zmierzających do zmiany tego fatalnego zapisu. „Z jednej strony rząd PO-PSL chwalił się pozyskaniem znacznych funduszy unijnych dla Polski a z drugiej doprowadził do przyjęcia przepisów de facto uniemożliwiających wykorzystanie tych środków” - komentuje europoseł Poręba.

Katarzyna OCHMAN-KAMIŃSKA