Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Komisja Europejska podkreśla szczególne znaczenie Programu Polska Wschodnia

zdjeciePodczas dzisiejszej konferencji prasowej europoseł Tomasz Poręba przedstawił odpowiedzi Komisji Europejskiej na jego interpelacje w sprawie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i opłat za użytkowanie niemieckich dróg.

Kilka tygodni temu, po niepokojących doniesieniach polskiego rządu o tym, że Komisja Europejska zaleca rezygnację z realizacji PO Polska Wschodnia lub ograniczenie zakresu jego wsparcia, Tomasz Poręba skierował interpelację do KE.

"PO Polska Wschodnia to strategiczny i sprawdzony instrument wsparcia finansowego, ukierunkowany bezpośrednio na rozwiązywanie konkretnych problemów zidentyfikowanych na poziomie makroregionu. Województwa Polski Wschodniej to obszar o najniższym poziomie rozwoju gospodarczego w Polsce i jeden z najsłabiej rozwiniętych regionów w Europie" - przekonywał w swojej interpelacji Tomasz Poręba.

W odpowiedzi Komisja Europejska przyznała, że "do tej pory program stanowił wartość dodaną dla rozwoju Polski Wschodniej" i "nie kwestionuje szczególnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski Wschodniej ani potrzeby dalszego wsparcia na tym obszarze". Jednocześnie podkreślono, że dyskusje na temat PO Polska Wschodnia na lata 2014-2020 rozpoczęły się w lipcu 2014 roku i nadal są w toku.

"Komisja docenia program Polska Wschodnia - to dobry sygnał. Trzeba robić wszystko, by ten program był skutecznie realizowany w nowej perspektywie budżetowej" - mówi Tomasz Poręba. Europoseł Poręba w ostatnim czasie zwrócił się również do KE z pytaniem w sprawie wprowadzenia opłat za korzystanie ze wszystkich niemieckich dróg.

Od początku 2016 r. niemiecki rząd planuje wprowadzenie opłat (w postaci winiet) za korzystanie ze wszystkich niemieckich dróg. "Koszty nowych opłat mają ponieść przede wszystkim obcokrajowcy, ponieważ obywatele niemieccy otrzymają rekompensatę w postaci obniżenia podatku od samochodów" - wskazywał Tomasz Poręba, apelując do KE o zajęcie stanowiska w sprawie ewidentnej dyskryminacji obywateli krajów UE przez Niemcy.

W swojej odpowiedzi Komisja Europejska podkreśliła, że jest w tej sprawie w stałym kontakcie z władzami niemieckimi. "Nowy system opłat drogowych nie powinien dyskryminować zagranicznych użytkowników" - czytamy w odpowiedzi KE. Z informacji KE wynika, że żaden projekt przepisów nie został jednak jeszcze opracowany. "Komisja nie może ocenić systemu w oparciu tylko o wstępną wizję" - napisano w odpowiedzi.

Biuro prasowe

50000 Pozostało znaków