Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Odnowiona figura Matki Bożej Niepokalanej w Jaśle
Featured

W Jaśle przy ul. Floriańskiej odnowiono figurę Matki Bożej Niepokalanej

Zakończyły się prace konserwatorskie figury Matki Boskiej Niepokalanej przy ul. Floriańskiej w Jaśle. Środki na ten cel pozyskano od sponsorów oraz z budżetu państwa.
- Firma Exalo przekazała na ten cel 18 tys.zł, Fundacja im. Ignacego Łukasiewicza również 18 tys. zł, 10 tys. zł dołożono ze Skarbu Państwa, a konkretnie z powiatu jasielskiego – mówi starosta jasielski Adam Pawluś. Figura była zaniedbana. W tej chwili jest odrestaurowana przez konserwatora p. Wronę. Jest w doskonałym stanie. Planujemy wykonać jeszcze podświetlenie tej figury – podkreśla starosta jasielski Adam Pawluś.


Uroczyste oddanie odrestaurowanej figury MB Niepokalanej w Jaśle


Zakończyły się prace konserwatorskie figury MB Niepokalanej 


Prace konserwatorskie zabytkowej figury Matki Bożej Niepokalanej, zrealizowano w ramach zadania pn. „Wykonanie prac konserwatorskich zabytkowej figury Matki Bożej Niepokalanej ujętej w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Jasła usytuowanej na działce ewid. Nr 2442 położonej w Jaśle, obręb nr 08 – Centrum, w pasie drogowym drogi krajowej DK 28, stanowiącej własność Skarbu Państwa, w trwałym zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad”.

Figura Niepokalanej usytuowana jest w pasie drogowym DK 28, na zbiegu ulicy Metzgera i Floriańskiej w Jaśle. Figura wymagała podjęcia pilnych prac konserwatorskich, gdyż z biegiem lat miała liczne ubytki. O jej odnowienie zabiegała m.in. pani Stanisława Leśniak, która opiekowała się nią prawie 50 lat.


- Zajmowałam się tą figurą w czasach, gdy chodziłam do pracy, ale i później, jak już przeszłam na emeryturę. Pisałam podania z prośbą o wyremontowanie sypiącej się już figury – wspomina pani Stanisława Leśniak. Trwało to dość długo, ale w końcu się udało – dodaje wzruszona jaślanka. Odkąd pamiętam, przychodziłam tam, sadziłam i podlewałam kwiaty, plewiłam i czyściłam. Sprawiało mi to wiele radości – kontynuuje. Cieszę się, że udało się i zrobiono to, co najważniejsze. Figura jest piękna i nie będzie już zapomniana – podkreśla Stanisława Leśniak.

 

Konserwacja figury była inwestycją długo wyczekiwaną przez mieszkańców Jasła. To dla nich nie tylko symbol kultu religijnego, ale i miejsce, gdzie można przystanąć, odetchnąć i odpocząć.

Podczas uroczystości obecna była m.in. posłanka Maria Kurowska. Jej zdaniem, nigdy nie jest za dużo tego typu pięknych obiektów w Jaśle.


Odrestaurowana figura Matki Boskiej Niepokalanej w Jaśle


- Kapliczka, która jest przy drodze tak mocno używanej, bo przejeżdża tu codziennie tysiące samochodów, to element, który nie tylko wprowadza w przestrzeń architektoniczną piękny obiekt. Ten posąg jest majestatyczny, dający jednocześnie ciepło – mówi posłanka Maria Kurowska. Przydaje się przy takiej drodze, kiedy jest ruch, kiedy jest napięcie, gdy kierowcy czekają w korkach i denerwują się na siebie – zauważa. Niech wtedy zerkną na tę uśmiechniętą Matkę Bożą, aby trochę te emocje opadły. To wspaniały wzór – kontynuuje posłanka.
Posłanka Maria Kurowska uważa, że takie obiekty w mieście powinny mieć swoje miejsce i są niezwykle ważne.

 

Odrestaurowana figura Matki Boskiej Niepokalanej została uroczyście poświęcona przez franciszkanina o. Artura Zajchowskiego.


Poświęcenie figury MB Niepokalanej w Jaśle


 

W uroczystości wzięli udział m.in. posłanka Maria Kurowska, senator Alicja Zając, marszałek wojewódstwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś, 
Jerzy Sotłys - prezes Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając oraz mieszkańcy Jasła. 


Przeczytaj także: Jasło - moje miasto, mój dom – zakończenie projektu


 

red. 

Zbyszek
Jak to się dzieje, że zawsze wszystko oddają, kończą tuż przed wyborami. Nagle i Zając się pojawia... Dziwactwa w tym Jaśle i dziwaki
1

50000 Pozostało znaków