Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Jasielskie pocztówki do przeszłości … o teraźniejszości

Jasielskie pocztówki do przeszłości … o teraźniejszościDwie uczennice jasielskiego Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza zaprosiły mieszkańców do napisania kartek do założyciela miasta w związku z 650 rocznicą jego powstania.

W ostatni poniedziałek, 30 marca, wyposażone w „pocztówki” przygotowane przez siebie w oparciu o stare fotografie Jasła, Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska zachęcały jaślan do wypełniania ich i wysyłania do króla Kazimierza Wielkiego. Oczywiście, nie szły one w „zaświaty”, były wrzucane do pięknej, wielkiej skrzynki „jasielskiej poczty” obsługiwanej przez autorki tego projektu. W ten sposób chciały one upamiętnić zbliżającą się 650 rocznicę nadania Jasłu praw miejskich oraz wykonać zadanie w ramach ubiegania się o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży. Polegało ono na opisie jak Jasło wygląda obecnie, jak wygląda w nim życie w 2015 roku, jak jest wykorzystana przestrzeń centrum miasta. Zachęcały też do napisania na temat blasków i cieni życia w Jaśle.

2 (1)




Gimnazjalistkom chodziło w sposób szczególny o to, by jaślanie w różnym wieku mieli możliwość wypowiedzenia się na szereg tematów związanych wspólnym hasłem: co sądzą na temat wykorzystywania przestrzeni publicznej w centrum miasta Jasła. A w sposób bardziej szczegółowy: czy w Jaśle (szczególnie w „śródmieściu”) są miejsca, którymi możemy się pochwalić, gdzie tu można chodzić na spacery i gdzie spędzają swój wolny czas dorośli, młodzież, dzieci, całe rodziny. Dla gimnazjalistek istotne były również kwestie typu: w jakich miejscach w centrum Jasła nie można właściwie spędzić wolnego czasu i z jakiego powodu, jakie miejsca w Jaśle są zaniedbane, niebezpieczne i nie zachęcają do przebywania na ich obszarze, wreszcie - co zrobić, by w Jaśle już nie było „nieprzychylnych” miejsc i w jaki sposób „przywrócić” je jaślanom jako miejsca bezpieczne, zadbane, właściwe do wypoczynku i spaceru.
Poza akcją pisania pocztówek na Rynku, dziewczęta rozdały również takie kartki członkom swoich rodzin, znajomym oraz osobom związanym z samorządem lokalnym, kulturą, szkolnictwem oraz stowarzyszeniami działającymi w Jaśle. Po zakończeniu akcji spisały wszystkie wypowiedzi i postulaty, dokonały ich analizy oraz zebrały w postaci wniosków i propozycji rozwiązań. Zostaną one przekazane Radzie Miasta i Burmistrzowi Miasta Jasła.
Judyta Czajkowska powiedziała: „Z tej całej akcji wiele wyniosłam. Dowiedziałam się, że mieszkańcy Jasła są bardzo związani ze swoim miastem i są dumni z tego, co w nim powstało. Przecież po wojnie było całkowicie zniszczone. Większość osób zaproszonych do naszego stolika podchodziło do sprawy poważnie i ambitnie. Udało nam się zebrać na przygotowanych przez nas pocztówkach dużo wpisów. Wyciągnęłyśmy z nich wnioski, że mimo narzekań, mieszkańcy Jasła tak naprawdę chwalą swoje miasto i są pozytywnie nastawieni na przyszłość. Zaproponowali też wiele konkretnych rozwiązań na to, by lepiej się w nim żyło, pracowało i odpoczywało”.
Z kolei Maria Luiza Podolska dodaje: „Udział w tym projekcie dużo nam dał, wzbogacił nas o nowe doświadczenia i wiedzę na temat naszego miasta i jego mieszkańców. Poznałyśmy opinie jaślan, co myślą o życiu w mieście, jak oceniają wykorzystanie przestrzeni publicznej. Mimo naszych wcześniejszych obaw, pomimo złej pogody, w tej akcji pisania kartek wzięła udział całkiem duża liczba osób. W przeważającej mierze pisali oni o Jaśle pozytywnie, niektórzy wypisali również uwagi krytyczne oraz rady, co ich zdaniem konkretnie mogłoby się zmienić, aby w naszym mieście, szczególnie w jego centrum z którego korzystamy wszyscy, było jeszcze lepiej”.
ZSM nr 3 (Gabriela Bieleń)

50000 Pozostało znaków