Jasielskie obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski, czyli dnia osób niewidomych i niedowidzących, odbyły się 24 września br. w jasielskim Młodzieżowym Domu Kultury.

Jego organizatorem był Zarząd Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Jaśle, a honorowy patronat objął Starosta Jasielski Adam Kmiecik.
Wtorkowe spotkanie było okazją do podziękowania za wieloletnie działania na rzecz osób niewidomych i niedowidzących oraz pełnienie funkcji prezesa koła pani Zofii Krygowskiej. Nowym prezesem Koła PZN w Jaśle została Janina Topór.
Chcę wszystkim podziękować za dobrą współpracę. Wiem, że wszyscy byli mi życzliwi, bo tą życzliwość odczuwałam podczas swojej pracy w zarządzie i za to dziękuję. Odczuwam wdzięczność was wszystkich i ta wdzięczność jest najpiękniejszym kwiatem, który nigdy nie zwiędnie i na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuję: mojemu zarządowi, urzędowi miasta, starostwu powiatowemu, a zwłaszcza panu staroście, który objął już po raz czwarty patronat nad jasielskimi obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski. A nowej pani prezes, Janinie Topór, życzę wszystkiego najlepszego, siły i trwania w tej służbie. Ja jeszcze nie rezygnuję z pracy w kole, nadal pozostanę członkiem zarządu, bo tu czuję się jak w drugiej rodzinie – powiedziała do zebranych Zofia Krygowska.

Jasielskie obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski

Powiatowe Koło PZN w Jaśle zostało założone w 1967 r. Skupia około 190 osób z terenu Powiatu Jasielskiego. Należą do niego nie tylko niewidomi, ale również osoby ociemniałe (które utraciły wzrok na skutek warunków losowych, np. w wyniku wypadku czy choroby) i słabowidzące.
Głównym celem działalności Polskiego Związku Niewidomych jest wyrównywanie szans życiowych ludzi dotkniętych dysfunkcją wzroku. Zarząd jasielskiego koła organizuje wyjazdy integracyjne i szkoleniowe, które mają na celu pomagać niewidomym w pokonywaniu trudności dnia codziennego. Zaopatruje ich w drobny sprzęt rehabilitacyjny, pomaga w wypełnianiu dokumentów. Nie wszystkie jednak trudności da się pokonać. - Niezbędne są windy mówiące, światła na przejściach z dźwiękową sygnalizacją. Osoby niewidome spotykają na swojej drodze wiele przeszkód - powiedziała podczas spotkania Irena Gorczyca, Wiceprezes Zarządu Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Jaśle.
Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu „N jak Niewidomy”, który pokazywał problemy osób niewidomych i ich sposób postrzegania świata.
Podczas jasielskich obchodów Święta Białej Laski wystąpiła także młodzież z sekcji wokalnej i recytatorskiej z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Starostwo Powiatowe w Jaśle