Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Zastrzeż utratę dowodu - im szybciej, tym lepiej!

 Zastrzeż utratę dowodu - im szybciej, tym lepiej!Jeśli dojdzie do zgubienia lub kradzieży dokumentu, należy w pierwszej kolejności zastrzec dowód, aby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć.

Można zrobić to w każdym oddziale banku, niekoniecznie w tym, w którym mamy konto. Jest to jednak trudne, gdy placówka jest nieczynna, lub gdy utrata dowodu osobistego zdarzy się na zagranicznych wakacjach, gdzie nie ma polskich placówek bankowych.

- Szybkość działania jest krytyczna w przypadku utraty dowodu osobistego - mówi Marcin Gozdek, z Biura Informacji Kredytowej. - Dlatego warto zapewnić sobie możliwość natychmiastowego zastrzeżenia dowodu on-line. W tym celu należy założyć indywidualne, bezpłatne konto w BIK z funkcją zastrzegania dokumentu. Jest to usługa bezpłatna, realizowana zdalnie - z komputera, tabletu, telefonu - wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dotrze do wszystkich banków w Polsce, poprzez System Dokumenty Zastrzeżone. Co więcej, nie trzeba pamiętać żadnych danych z dowodu. Aby zastrzec dokument trzeba wcześniej założyć konto na www.bik.pl. Rejestrując się, potwierdzamy swoją tożsamość podając w szczególności dane dowodu - zastrzec można tylko ten dokument, który został zweryfikowany w procesie zakładania konta - dodaje Marcin Gozdek.

Kradzież dowodu na wyjeździe
Jak uchronić nasze dane na wyjeździe przed kradzieżą? Oto kilka kluczowych porad, jak postępować, by chronić nasz dokument tożsamości:
• Dowód osobisty trzymajmy zawsze przy sobie, jeśli podczas urlopu nie mamy takiej możliwości, bo np. idziemy popływać - przechowajmy go w hotelowym sejfie;
• Jeśli wyjeżdżamy i zabieramy paszport i dokument tożsamości – przechowujmy dokumenty oddzielnie;
• Nie zostawiajmy dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie;
• Na co dzień trzymajmy portfel z dokumentami przy sobie, jeśli trzymamy go w torebce bądź teczce pamiętajmy, by ją zamykać i mieć w zasięgu wzroku.

Żródło:KGP

50000 Pozostało znaków