Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Rozważne zakupy w sieci

Rozważne zakupy w sieciJasielscy policjanci apelują o ostrożność podczas zakupów na portalach internetowych.

Zakupy przez internet to wygoda i oszczędność czasu, jednak należy pamiętać, że w sieci swoimi ofertami kuszą nas również oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów kierować się rozsądkiem.

Od początku roku jasielscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą przyjęli kilkanaście zawiadomień o popełnieniu oszustwa podczas transakcji na portalach aukcyjnych. Najczęściej przestępcy przyciągają naszą uwagę atrakcyjnymi ofertami niejednokrotnie podkreślając, że jest to jedyna taka okazja do zakupu interesującego nas przedmiotu. Kierowane do odbiorców komunikaty, barwne opisy ofert są skonstruowane w taki sposób aby wzbudzić zaufanie przez co fałszywi sprzedawcy usypiają naszą czujność. Pokrzywdzeni najczęściej w roztargnieniu i pośpiechu, "zaślepieni okazją" nie weryfikują wiarygodności proponowanych ofert. Wpłacają z góry określone kwoty pieniędzy za zamawiany przedmiot i często stają się ofiarami oszustów.

W styczniu br., przekonał się o tym jeden z mieszkańców powiatu jasielskiego. Po znalezieniu atrakcyjnej oferty na portalu społecznościowym, zamówił części do swojego samochodu. Po kilku dniach otrzymał zamówioną przesyłkę. Ku jego zdziwieniu nie było w niej części do pojazdu tylko ziemniaki.

 

Pamiętajmy:

Ofiarą oszustów często padają osoby kupujące po okazyjnej cenie drogi sprzęt elektroniczny, taki jak telefony komórkowe czy laptopy. Najczęściej do oszustw internetowych dochodzi poprzez niezrealizowanie zakupu. Pokrzywdzeni pomimo wpłacenia sprzedającym pieniędzy za wystawiony towar, nie otrzymują przesyłki, ani zwrotu gotówki, a próby kontaktowania się z oferentami nie przynoszą rezultatu. Sprzedawcy nie odbierają telefonów i nie odpowiadają na e-maile.


Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności. Korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych. Sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta. Kupując towar od „jednorazowego” sprzedawcy preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości.

pw

50000 Pozostało znaków