Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Odkryli planetoidę!

miastojaslo.pl1

Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle – dwóch gimnazjalistów Jakub Jasiewicz i Kamil Pisany i jeden uczeń szkoły podstawowej Szymon Michałowski odkryli planetoidę pod kierunkiem nauczycielki geografii Jadwigi Moskal.

Nadano jej tymczasowe oznaczenie 2013 EY77. Gdy zostanie wyznaczona jej dokładna orbita odkrywcy będą mogli zaproponować swoją nazwę. Odkrycie dokonane przez uczniów tej szkoły jest jednym z 8 w Polsce. W ramach organizowanego przez międzynarodową instytucję "Hands-On Universe" programu Pan-STARRS w Polsce uczestniczy 12 szkół połączonych w 6 zespołów. Jasielska szkoła współpracowała z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Taką akcję organizuje kilka razy do roku International Astreoid Search Collaboration i program edukacyjny Hans-On Universe. Obecna kampania wykorzystuje obserwacje wykonane teleskopem PanStarrs na Hawajach, najlepszym, dedykowanym instrumentem do tego typu obserwacji na świecie, wyposażonym w specjalna kamerę CCD o rozdzielczości 1,4 miliarda pikseli. Zdjęcia wykonane przez teleskop przekazywane są uczniowskim zespołom, kierowanym przez nauczycieli. Każdy zestaw opracowywany jest przez współpracujące zespoły z dwóch szkół. Uczniowie komunikują się przez Internet. Wszyscy nauczyciele biorący udział w kampanii przechodzą szkolenie w formie konferencji i dyskusji na skypie
Program Hands-On Universe w Polsce organizuje profesor Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Obserwatorium Astronomiczne UJ pod kierunkiem Krzysztofa Chyżego.

W programie Pan-STARRS Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle jest jedyną szkołą reprezentującą Podkarpacie. Uczniowie z Jasła mają już na koncie podobny sukces – we wrześniu odkryli asteroidę 2012 SC21.

ZSM Nr 3 w Jaśle

50000 Pozostało znaków