Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Jakub Wróbel pojedzie na warsztaty prowadzone przez NASA

miastojaslo.pl2 (1)

Uczeń kl. 3e Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi Im. I. Łukasiewicza w Jaśle Jakub Wróbel wygrał finał krajowego konkursu astronautycznego dla gimnazjalistów „Astrobot”, organizowanego przez Mars Society Polska oraz Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

W dniach od 19 do 21 kwietnia 2013 wziął udział w warsztatach robotycznych w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pierwszy etap konkursu o tematyce „Misja badawcza na dowolne ciało niebieskie”, polegał na zaplanowaniu misji kosmicznej i przedstawieniu jej w formie eseju, który miał zawierać między innymi takie punkty jak: kategoria misji, uzasadnienie obranego celu, sposób dotarcia w określone miejsce, sposoby zabezpieczenia się przed niepożądanymi skutkami warunków kosmicznych, źródła pozyskiwania energii. W eseju Jakub opisał misję zbadania podziemnych oceanów jednego z satelitów Jowisza Europy. Praca napisana pod opieką nauczycielki Jadwigi Moskal znalazła się wśród 30 najlepszych prac z całej Polski. Jury stanowili pracownicy takich instytucji, jak: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Niebo Kopernika, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

miastojaslo.pl2 (2)


W drugim etapie, zespołowym, grupa finalistów została podzielona na sześć pięcioosobowych drużyn. Ich zadaniem było stworzenie wspólnego opisu misji, a także budowa prototypu robota z klocków LEGO Mindstormso raz wykonanie zadanych zadań w określonym czasie.
Najlepszy zespół, którego członkiem jest Jakub, otrzymał nagrodę główną w postaci wyjazdu do amerykańskiego Centrum Kosmicznego Kennedy Space Center im. J. F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie, na warsztaty prowadzone przez NASA.

Gimnazjum Nr 2 z O.I im. I. Łukasiewicza w Jaśle

50000 Pozostało znaków