Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Europejski dzień bezpieczeństwa drogowego

Dziś, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w całym kraju policjanci przygotowali wiele atrakcji dla uczniów szkół podstawowych.

W Rzeszowie odbędzie się plenerowa impreza profilaktyczno-edukacyjna na miasteczku ruchu drogowego. W obchody włączy się także wiele powiatów z naszego województwa.
W ramach Drugiego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ, Komisja Europejska zaplanowała na 6 maja obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów będzie „Bezpieczeństwo pieszych - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w miastach”. Patronat Honorowy nad Ogólnopolskimi Obchodami Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego objęli: Minister Spraw Wewnętrznych oraz Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Inicjatorami działań w roku 2013 są Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, natomiast partnerami strategicznymi Instytut Transportu Samochodowego, Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a po stronie społecznej Automobilklub Polski.
W obchody włączyli się także policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Rzeszów oraz Urząd Miasta Rzeszowa.
Dziś w godzinach od 10 do 13 na terenie miasteczka ruchu drogowego przy ul. Pułaskiego w Rzeszowie odbędzie się plenerowa impreza profilaktyczno-edukacyjna.
Dla zaproszonych uczniów klas I - III rzeszowskich szkół podstawowych przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie będą mogli usiąść za kierownicą symulatora jazdy w Automobilklubie Rzeszowskim, będą mogli założyć alko gogle, a także sprawdzić swoje umiejętności na mini miasteczku ruchu drogowego przygotowanym przez rzeszowski WORD. Będą mogli obejrzeć policyjny sprzęt, wsiąść do alfy romeo lub na policyjny motocykl. Do punktu informacyjnego - Fundusze Europejskie, przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie uczniów zapraszać będzie maskotka Syriusz. Dla odważnych przygotowano wiele gier, konkursów i zabaw.

W obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego włączą się także poszczególne powiaty:

•w Przemyślu policjanci spotkają się z uczniami w Szkole Podstawowej nr 15;
•w Brzozowie policjanci w ramach „Bezpieczeństwo pieszych - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w miastach” przeprowadzą spotkania w kilku szkołach podstawowych;
•w Dębicy policjanci wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową nr 11 zorganizują turniej, którego tematem będzie bezpieczeństwo pieszych, a także znajomość podstawowych zagadnień dotyczących organizacji i funkcjonowania Unii Europejskiej. Dla uczestników turnieju przygotowano nagrody;
•w Kolbuszowej policjanci spotkają się z najmłodszymi na terenie miasteczka ruchu drogowego przy ul. Jana Pawła II;
•na terenie należącym do Przedszkola Samorządowego w Lesku odbędzie się plenerowa impreza dla najmłodszych. Uczniowie biorący udział w imprezie mają przygotować krótkie wystąpienia, scenki, których hasłem przewodnim będzie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Występujące grupy oceniać będą lescy policjanci i zaproszeni goście. Zwycięska grupa otrzyma nagrody, a pozostali specjalne upominki;
•lubaczowscy policjanci przeprowadzą egzamin na kartę rowerową oraz pogadankę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w Zespole Szkół w Starym Dzikowie;
•policjanci z Przeworska w ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadzą szereg spotkań z dziećmi w szkołach;
•funkcjonariusze Zespołu Ruchu Drogowego oraz Zespołu ds. Prewencji, Patologii i Nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku wezmą udział w zorganizowanych spotkaniach w sanockich szkołach podstawowych.

KWP