Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Uroczystości trzeciomajowego święta

miastojaslo.plinfo elblag pl-25048-Dzis-Swieto-Konstytucji-3-ad

Organizatorzy obchodów 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszają mieszkańców Jasła i Powiatu Jasielskiego do uczestnictwa w uroczystościach trzeciomajowego święta w nowej formule.

Już niedługo obchodzić będziemy 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak co roku, także i tym razem uczestniczyć będziemy we Mszy św. w intencji Ojczyzny i w patriotycznej manifestacji, składając w ten sposób hołd i szacunek historycznym wydarzeniom, które dawały nadzieję na lepsze zarządzanie XVIII -wiecznym państwem polskim. Bez względu na historyczną i polityczną ocenę skutków uchwalenia Konstytucji  3 Maja, z pewnością jako naród mamy powód do dumy. Rocznica uchwalenia Trzeciomajowej Konstytucji ma swój ogromny wymiar patriotyczny, jest też symbolem nowoczesnego myślenia o państwie. Historia obchodów tego święta nasuwa także wiele refleksji. Wielu z nas pamięta jak w 1991 r. rodziła się spontaniczna potrzeba zamanifestowania tożsamości narodowej w nowej rzeczywistości politycznej. W tym dniu wielkie tłumy ludzi zgromadziły się także na Rynku w Jaśle. Przyjemnie było widzieć na twarzach uśmiech, mieć poczucie wspólnoty i dumy narodowej. Od tego czasu, z roku na rok w uroczystościach tych uczestniczy niestety coraz mniej mieszkańców. Obchody stały się „sztywne”, zatraciły gdzieś tak cenną spontaniczność wspólnego przeżywania. Trudno wskazać jednoznacznie przyczyny tego stanu, jednak wychodząc naprzeciw społecznym odczuciom, w tym roku organizatorzy 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszają mieszkańców Jasła i Powiatu Jasielskiego do wzięcia udziału w obchodach w nieco zmienionej formule. Tradycyjnie po Mszy św. w intencji Ojczyzny ruszymy w patriotycznym pochodzie, w którym atrakcją będą uczestnicy w strojach narodowych i ludowych (mile widziani będą mieszkańcy, zwłaszcza dzieci i młodzież w strojach krakowskich lub innych, stylizowanych na XVIII w.). Uczestnikom rozdawane będą „rozetki” narodowe, chorągiewki i kwiaty. W imieniu społeczności lokalnej Burmistrz Miasta i Starosta Jasielski złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku nie przewiduje się zorganizowanej ceremonii składania kwiatów przez delegacje. W Miejscach Pamięci Narodowej wszyscy chętni uczestnicy będą mogli indywidualnie złożyć kwiaty lub w ramach gestu patriotycznego przekazać środki finansowe na wybrany cel charytatywny. W tym dniu zapraszamy także na koncerty okolicznościowe przy Glorietce. O godz. 12.00 zapraszamy na koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórem z Gimnazjum Nr 1 w Jaśle. Wieczorem o godz. 19.00 wystąpi Zespół Trio Łódzko-Chojnowskie. Natomiast 5 maja zapraszamy na majówkę „Piknik Rodzinny” z udziałem artystów teatru Loch Camelot z Krakowa, ułanów i harcerzy. Podczas pikniku na uczestników czeka wiele różnych atrakcji. Szczegółowy program znajduje się na plakatach. Mamy nadzieję, że tegoroczna forma obchodów zachęci do udziału więcej osób i w ten sposób uda się w nie dodać więcej radości i spontaniczności. 

Do obchodów zapraszamy całe rodziny, delegacje i poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, zakładów pracy i związków zawodowych. Podczas obchodów tego patriotycznego święta poczujmy się wspólnotą.
Bez poczucia wspólnego losu, historii, wspólnego zamieszkiwania, nie mówiąc już o wspólnocie celu, nie da się budować dobrej przyszłości. Dlatego warto wzbogacać formuły obchodów tego jakże ważnego dla nas Polaków święta.

Bożena Molska
Kierownik Wydziału Kultury, Sportu
i Spraw Społecznych
Urząd Miasta w Jaśle

50000 Pozostało znaków