Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Informacja i Komunikacja – ruszyły zapisy

akademiaRusza III edycja programu edukacyjnego dla uczniów i studentów z Podkarpacia

Akademia ProtoLab to cykl zajęć i praktycznych warsztatów, organizowany z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji. Właśnie ruszyły zapisy do trzeciej edycji Programu, której tematem przewodnim jest Informacja i Komunikacja.

Akademia ProtoLab jest skierowana do uczniów szkoły podstawowej, studentów, absolwentów i młodych naukowców powyżej 16 roku życia, którzy uczą się, studiują lub mieszkają na terenie województwa podkarpackiego. - Jesteśmy otwarci na tych wszystkich, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu zarządzania projektami, tematyki startupowej, biznesowej i rozwijać kompetencje miękkie. Stawiamy na uczniów i studentów z województwa podkarpackiego chcących stworzyć innowacyjny projekt - tłumaczy Barbara Ślęk- Wojtowska, koordynator Akademii ProtoLab.

Tematem przewodnim III edycji Akademii jest Informacja i Telekomunikacja, jedna z inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Wszystkie powstające koncepcje projektowe opracowywane przez uczestników w trakcie programu będą wpisywać się w zakres tematyczny edycji, ale będą oni mieli dużą dowolność, jeśli chodzi o typ i format rozwiązań, ograniczeniem pozostaje jedynie ich kreatywność. Mentorami w nadchodzącej edycji Akademii będą zarówno przedstawiciele biznesu, jak świata nauki: dr inż. Dominik Strzałka z Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. Wiesław Paja z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Paweł Hadam - kierownik Działu Rozwoju Systemów Sterowania i Monitoringu MTU Aero Engines Polska oraz dr Karolina Libront - Global Data Privacy Leader w firmie Cytvia.

W wyniku drugiej edycji Akademii, której oficjalne zakończenie odbyło się 3 marca 2022, powstało 5 projektów. Były to m.in. projekt aplikacji, która ma za zadanie stanowić źródło danych dla dwóch dużych sektorów wykorzystujących surowce naturalne, projekt mający na celu udostępnianie grupie interesariuszy (w szczególności: organizacje rządowe i pozarządowe, przedsiębiorcy, sektor prywatny, klienci indywidualni) dane opisujące bieżący stan zanieczyszczenia powietrza wykorzystując obrazowanie satelitarne; aplikacja dla pasjonatów lotnictwa, czy aplikacja wspierająca lotniska w obsłudze osób niewidomych lub niedowidzących. - Udział w Akademii ProtoLab rozszerzył moją wiedzę w zakresie lotnictwa oraz dzięki szeregowi wykładów nauczyłem się jak rozpocząć i prowadzić własną firmę oraz jak współpracować w zespole - mówi Mateusz Dryś z I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

Częścią Akademii ProtoLab jest konkurs, w ramach którego uczestnicy opracowują pomysły projektowe w oparciu o wskazaną tematykę. Najlepsze projekty będą rozwijane w przestrzeniach PCI ProtoLab. - Programy takie jak Akademia ProtoLab to bardzo dobry wstęp dla każdego młodego człowieka w świat pracy zawodowej. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami prowadzenia biznesu, przygotowują biznesplany, szacują koszty i prezentują swoje pomysły przedstawicielom różnych firm. To doświadczenie, którego nikt im nie zabierze - mówi Grzegorz Stanny z firmy Boeing Polska, jeden z mentorów II edycji Akademii.

Zajęcia w ramach Akademii realizowane są online, co umożliwia ich dostępność bez względu na oddalenie od stolicy województwa. Udział w Programie jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Wszystkie informacje na temat III edycji, regulamin i link do zapisów znajduje się na stronie: https://event.pcinn.org/akademiaprotolab

Martyna Borczyk
Specjalista ds. Komunikacji i PR


50000 Pozostało znaków