Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Coraz więcej Różowych skrzyneczek w przestrzeni publicznej w Jaśle

Różowa skrzyneczka w JaślePierwsza skrzyneczka zawisła w 2019 roku i od tego czasu z miesiąca na miesiąc przybywa instytucji publicznych, w których wiszą różowe skrzyneczki.

Różowa skrzyneczka to fundacja walcząca z wykluczeniem menstruacyjnym. Ich celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.

Do dyskusji włączają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, wszystko po to, by nie bać się, głośno mówić o potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.

Różowe skrzyneczki znajdują się w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach.


Fakty, na podstawie danych z raportu przygotowanego przez firmę badawczą Difference dla Kulczyk Foundation, TUTAJ

-blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów.

-21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski,

a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu.

-42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem.


Czym jest różowa skrzyneczka?

Różowe skrzyneczki powstały z myślą o kobietach, które dotyka ubóstwo menstruacyjne. W skrzyneczkach można znaleźć bezpłatne środki higieny tj. podpaski, tampony.

Według założenia fundacji "Różowa Skrzyneczka" punkty, w których znajdują się różowe skrzyneczki, mają działać zgodnie z zasadą "weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!".

W akcję Fundacji Różowa skrzyneczka włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Wspólnie z innymi placówkami z całej Polski, chcą razem współdziałać na rzecz przeciwdziałania kryzysowi menstruacyjnemu.

 rozowa skrzyneczka 2

rozowa skrzyneczka 3

Gratulujemy!

Świetnie, że w Jaśle jest takie miejsce. Zachęcamy pozostałe instytucje, by dołączyły do tej bardzo ważnej akcji.

Redakcja

50000 Pozostało znaków