Witaj na Jasielskim Portalu Informacyjnym

Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Zamkowym szlakiem wschodnich rubieży: rowerowa wyprawa do Mrukowej

rowerowa wyprawa do Mrukowej

Trzynastoosobowa grupa rowerzystów wyruszyła w niedzielę, 13 października br. na zamkowy szlak prowadzący do legendarnej miejscowości Mrukowa.


Profesjonalne kierownictwo na trasie objęli dwaj dobrze znani i lubiani przewodnicy PTTK: Tadeusz Wójcik i Adam Goleń.
Blisko 22- kilometrowa trasa wiodła przez urokliwe miejscowości: Dębowiec, Załęże i Osiek Jasielski. Uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od zabytkowego cmentarza wojennego w Dębowcu z czasów I wojny światowej. Rowerzystom dopisała piękna pogoda, a mijane miejsca, skąpane w słońcu mieniły się złoto – czerwonymi barwami.

rowerowa wyprawa do Mrukowej


Ogromny wysiłek rajdowców został nagrodzony wyjątkowym widokiem, jaki roztoczyła przed nimi Murkowa.
W poszukiwaniu historycznych śladów dawnego zamczyska, wędrowcy wspięli się na szczyt góry Zamkowej, znajdującej się na wysokości 581 m. n. p. m.
Masyw górski oczarował wszystkich porozrzucanymi wychodniami z piaskowca magurskiego, głębokimi jamami potoków, małymi wodospadami oraz piękną panoramą okolicy. Przewodnik Tadeusz Wójcik wskazał znikome ślady dawnego zamku oraz przedstawił legendy i fakty związane z tym miejscem.

rowerowa wyprawa do Mrukowej


rowerowa wyprawa do Mrukowej


Kolejną atrakcją czekającą na rowerzystów było ognisko, przy którym pieczono kiełbasę i rozmawiano.
W drodze powrotnej Tadeusz Wójcik pokazał również zabytkowy, drewniany kościół w Załężu, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Mimo, że nie można było wejść do środka świątyni, to klimat jej wnętrza oddał słowami ks. Zbigniewa Czuchry, który napisał:

W starym, wiejskim drewnianym kościele
wokół półmrok i cisza się ściele
pachnie woskiem, kadzidłem i miodem
a zmierzch wita cię przyjemnym chłodem

Ostatnim akcentem tej rowerowej wyprawy był krótki odpoczynek przy dębowieckiej bazylice.

 

er (JDK)

 

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków