Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Wierzę, że Podkarpacie zasługuje na więcej - wywiad z Anną Bialik

1244t4Wierzę, że Podkarpacie zasługuje na więcej - wywiad z Anną Bialik

Anna Bialik, jaślanka, wiceprezes firmy Argus Sp. z o.o., właściciel firmy Konsultingowo Doradczej – Grupa Sukcesu, przewodnicząca „Jasielskiej Agory”- organizacji powołanej do opracowania wspólnej strategii rozwoju dla jasielskiego obszaru funkcjonalnego na lata 2014 -2020, Członek Zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, w którym aktywnie działa na rzecz przedsiębiorstw województwa podkarpackiego. Należy do Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej przy Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie pracuje nad zwiększeniem świadomości społecznej i promocją OZE. Jest zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu „Kobiety są przyszłością” w kategorii „Kobieta Wzór”. Teraz postanowiła swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać w Parlamencie Europejskim. Kandydatka z ramienia partii Jarosława Gowina Polska Razem wyjaśnia dlaczego podjęła decyzję o udziale w wyborach do Europarlamentu. Mówi o działaniach, jakie zamierza podjąć na rzecz regionu, który reprezentuje.

Dlaczego postanowiła Pani kandydować do Parlamentu Europejskiego?

Kandyduję, ponieważ wierzę, że można zmienić kierunek, w którym podąża nasz kraj i Unia Europejska. Uważam, że takie sprawy jak biurokracja, przerost administracji, skomplikowane przepisy należy zdecydowanie uprościć. Mam świadomość, że jako jednostka nie jestem w stanie niczego zmienić, ale z grupą ludzi podobnych do mnie można wiele zdziałać. Mam dość marginalizowania naszego regionu. Głęboko wierzę, że Podkarpacie zasługuję na coś więcej.

A dlaczego akurat partia Jarosława Gowina Polska Razem?

Program partii Polski Razem jest najbliższy moim przekonaniom. Lider partii Jarosław Gowin natomiast, to człowiek merytoryczny, z dużym doświadczeniem, a przy tym pełen klasy i kultury osobistej. Sposób rozmowy, spokój i opanowanie to niewątpliwie jego duże zalety. Jest konserwatywny w sprawach wartości, a liberalny w gospodarce wolnorynkowej, co bardzo mi się podoba. Poza tym Jarosław Gowin pochodzi z Jasła i chętnie współpracuje z naszym samorządem lokalnym.

Jakie pomysły, rozwiązania proponuje partia Jarosława Gowina?

Między innymi Jarosław Gowin zapoczątkował akcję „Żyj po polsku”, w której stara się pokazać, w jaki sposób możemy pomóc naszym rodzimym firmom oraz Polsce wybierając i kupując produkty Polskie. Towary zagraniczne są zdecydowanie gorsze, ale wygrywają ceną, ponieważ sklepy wielkopowierzchniowe dyktują warunki, nie płacąc przy tym podatków.
Dlatego program partii zakłada opodatkowanie podatkiem obrotowym w wysokości 1% wszystkich przedsiębiorców, łącznie z zagranicznymi takimi jak hipermarkety i zagraniczne koncerny. Uważam, że zagraniczne koncerny nie zrezygnują z działalności na polskim rynku, bo dla nich to niewielkie pieniądze, natomiast spore dla samego budżetu państwa.
Gowin chce zmian dla rodzimych przedsiębiorców. W swoim programie zakłada obniżenie podatków i zmniejszeniu o połowę składek ZUS, uproszczenie przepisów, które są trudne do zinterpretowania zarówno przez urzędników, jak i przez przedsiębiorców.
W obecnym systemie trudno prowadzić biznes, trudno generować zysk, a to bezpośrednio przekłada się na osłabienie naszej gospodarki.

jhfxre

W Europarlamencie chciałaby Pani zająć problemem demograficznym, a ściślej rzecz ujmując odpływem młodych ludzi z terenów małych miast i obszarów wiejskich. Jakie konkretnie działania zamierza Pani podjąć, żeby zapobiec temu zjawisku?

Moim zdaniem unijne pieniądze, które teraz są w większości przeznaczane na nikomu niepotrzebne szkolenia, powinny być przekazane na pomoc młodym ludziom w tworzeniu nowych miejsc pracy, na tzw. start-up’y. Chodzi o to, aby młodzi ludzie chcąc założyć firmę wiedzieli, jak to zrobić, gdzie zwrócić się o pomoc, jak ją uzyskać oraz jak zdobyć pieniądze z UE na ten cel. Młody człowiek powinien też widzieć szanse na założenie rodziny w naszym kraju. Trzeba w budżecie wygospodarować więcej środków, aby pomóc młodym ludziom, stworzyć im warunki do tego, żeby chcieli zostać w Polsce, żeby kobiety chciały tu rodzić dzieci i miały godziwą pomoc socjalną. Partia proponuje przeznaczyć 3 % PKB z budżetu na pomoc dla młodych rodzin. Uważam, że powinniśmy znaleźć na to pieniądze, ponieważ młodzi ludzie nie powinni być naszym najlepszym towarem eksportowym.

W branży zawodowej stawiacie na Odnawialne Źródła Energii. Czy w Parlamencie Europejskim zamierza Pani wykorzystać swoją wiedzę z zakresu energii odnawialnej?

Zdecydowanie chciałabym pracować na rozwojem i promocją tej dziedziny. Ważna jest ze względu na ochronę środowiska naturalnego, jak i ze względu na ograniczone zasoby energii tradycyjnej. Odnawialne źródła energii to również ogromny potencjał energetyczny i finansowy. Kraje członkowskie do roku 2020 powinny pozyskiwać 20 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jest to duże wyzwanie ale jednocześnie szansa dla naszego kraju na rozwój tej gałęzi energetycznej. W dalszym ciągu czekamy na uchwalenie ustawy o OZE, która uregulowałaby te kwestie. Energia z OZE powinna stać się źródłem energii dla gospodarstw domowych, wsi, gmin oraz terenów oddalonych od dużych instalacji energetycznych. Firmy, które zaczęły się specjalizować w tej branży powinny dostać zielone światło. Dla nas oznaczałoby to rozwój nowych technologii i nowe miejsca pracy.

Partia Jarosława Gowina skierowała list do PiS i PO, w którym proponuje obydwu ugrupowaniom, aby w nowej kadencji PE stworzyć wspólną grupę polityczną i mówić jednym głosem w imieniu Polski.

Zdecydowanie powinniśmy reprezentować jedno wspólne stanowisko jako Polska. W Unii powinniśmy działać ponad podziałami w imię wspólnego dobra.
Im większa grupa, tym większe możliwości wyrażania swojego zdania. Nie powinniśmy się kierować żadnymi partyjnymi interesami tylko dobrem Polski. W Unii Europejskiej powinniśmy mówić jednym głosem.

A jaka jest na co dzień Anna Bialik?

Lubię wspólnie z rodziną i przyjaciółmi aktywnie spędzać wolny czas. Mam w sobie dużo pozytywnej energii i optymizmu. Na co dzień jestem zwykłą kobietą z całą masą różnych obowiązków na głowie. Jednak staram się do wszystkiego podejść z uśmiechem, chcę być sobą i nie zamierzam udawać kogoś, kim nie jestem.

Dziękuję za rozmowę

Ja również dziękuje, a wszystkich zainteresowanych moją kandydaturą zapraszam do odwiedzenia strony www.annabialik.pl oraz na facebook.pl/annabialikpr

Materiał sponsorowany: KW Polska Razem Jarosława Gowina

zkjdgfvtf

50000 Pozostało znaków