Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

W jakich kierunkach będzie się rozwijać Podkarpackie?

aNowoczesny przemysł lotniczy oraz czyste środowisko – to dwa główne kierunki rozwoju Podkarpacia. O tak zwanych inteligentnych specjalizacjach rozmawiano na spotkaniu Podkarpackiej Rady Innowacyjności w Urzędzie Marszałkowskim.

Marszałek Mirosław Karapyta podkreślał, że wybór obszarów rozwoju jest niezwykle ważny, bo wymaga tego od regionów Unia Europejska.
Otwierając spotkanie marszałek Mirosław Karapyta mówił, że Podkarpacie jest w tej nielicznej grupie województw, które nie miały problemów z określeniem tzw. inteligentnych specjalizacji.
A to ważne, bo w nowej perspektywie finansowej UE będzie wspierać wybrane ścieżki rozwoju. Planowanie wydatków w UE odbywa się na takiej zasadzie, że będą one ukierunkowane na gotowe projekty, na projekty związane z regionem, z konkretnymi branżami czy to przemysłowymi, czy to turystycznymi – mówił marszałek – my mamy takie dwa zasadnicze filary: przemysł lotniczy i czyste nieskazitelne środowisko, które są dla województwa podkarpackiego wyznacznikami i w tych obszarach będzie można przygotowywać projekty, będzie można realizować pewne inwestycje, budować wizerunek Podkarpacia.

bMarszałek podkreślał również, że przemysł lotniczy, który jest kołem zamachowym podkarpackiej gospodarki, stawia nas w pierwszej lidze pod względem innowacyjności. Dlatego wybór tej ścieżki rozwoju był oczywisty. O tym, że to dobry kierunek świadczą liczby: w 2003 roku w Dolina Lotnicza skupiała zaledwie 18 firm, które zatrudniały 9 tysięcy osób i miały sprzedaż na poziomie 0,2 miliarda dolarów. Dziesięć lat później te dane przedstawiają się następująco: ponad sto firm z branży lotniczej, 23 tysiące miejsc pracy i sprzedaż na poziomie półtora miliarda dolarów.
Drugi filar rozwoju Podkarpacia ma dotyczyć unikalnych walorów krajobrazowych i nieskażonej przyrody. Chodzi tu nie tylko o turystykę, ale jak podkreślał marszałek o cały sektor tak zwanej „jakości życia" czyli turystykę medyczną, rekreację, opiekę nad osobami starszymi czy wreszcie ekologiczną żywność. Wybór takiego kierunku rozwoju to szansa na miejsca pracy na południu regionu.
My w tej przyszłej perspektywie będziemy chcieli postawić na południe. Stąd chociażby moje rozmowy z PLK, aby nie zawieszać połączeń, a wręcz odwrotnie, tworzyć nowe – mówił marszałek. Przewodniczący Podkarpackiej Rady Innowacyjności, prof. Leszek Woźniak, także podkreślał fakt, że choć podkarpackie ma zdefiniowane obszary rozwoju, trzeba rozmawiać , bo UE wymaga od nas nie tylko wyboru inteligentnych specjalizacji, ale także tego, abyśmy pokazali jak dokonaliśmy tego wyboru, przy użyciu jakich narzędzi. Wiele regionów ma w Polsce problemy. Trudno im sprecyzować swój wyróżnik jakości. Natomiast dla nas te mądre specjalizacje są zdefiniowane. Jednoznacznie mamy przodujący na poziomie światowym przemysł lotniczy, tym się wyróżniamy i Europa, świat o tym wie – mówił prof. Leszek Woźniak. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, którzy opracowują projekt dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którym a pomoc regionom wybrać obszary, w których chcą się rozwijać.

Monika Konopka
Kancelaria Zarządu
(www.si.podkarpackie.pl )

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków