Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Tadeusz Górczyk odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

DPP 30Prezydent RP, na wniosek prezesa IPN odznaczył Tadeusza Górczyka Krzyżem Wolności i Solidarności, najwyższym odznaczeniem za walkę o niepodległość Polski i prawa człowieka.

Tym samym Górczyk znalazł się w nielicznym jak dotąd gronie jaślan - oprócz Ryszarda Maciejowskiego, przebywającego na stałe w Stanach oraz Antoniego Pikula - którzy tak chlubnie zapisali się w kartach solidarnościowej historii Jasła.
- Bardzo cenię sobie to odznaczenie dlatego, że przy procedurze jego przyznawania nie ma żadnego wniosku składnego przez partie polityczną czy jakąkolwiek organizację. Z wnioskiem występuje sam prezes Instytutu Pamięci Narodowej i oparty jest na materiałach archiwalnych, które znajdują się w zasobach IPN – komentuje Tadeusz Górczyk. - Ja nigdy nie występowałem z żadnymi pretensjami, oczekiwaniami odznaczenia ani z wnioskiem o odszkodowanie do sądu, pomimo tego, że wielu moich kolegów z tamtych czasów to robiło. Dla mnie proszenie o jakiś gest finansowy ze strony państwa, za tamten okres mojej działalności, byłoby poniżające. Uważałem za obraźliwe, że osoba która w tamtym czasie ryzykowała całym swoim życiem, musi występować do sądu i udowadniać, że było to z pobudek patriotycznych. Przyznane mi teraz odznaczenie jest bardzo miłym gestem, zauważeniem, że w tamtym czasie coś ważnego, nie tylko dla naszego kraju, robiłem i za co ponosiłem konsekwencje przez wiele lat.
Uroczyste wręczenie odznaczenia planowane jest na początek grudnia, w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Mariola Mazur

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków