Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Otwarcie tężni solankowej w Jaśle

Tężnia solankowa w Jaśle,,Przystanek Kwiatowa” został wzbogacony o tężnię solankową.

Zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 inwestycja, jest nową atrakcją na mapie Jasła. Uroczyste otwarcie tężni zbiegło się w czasie z obchodami Dnia Ziemi 2022. W uroczystości wzięli udział samorządowcy oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jaśle, która posadziła drzewa i założyła symboliczną łąkę kwietną. Tężnia ma osiem metrów długości, a w jej otoczeniu znajduje się zbiornik na solankę oraz sterujące urządzenia.

Korzystanie z tężni solankowej w Jaśle

Korzystanie z tężni solankowej ma ogromne właściwości lecznicze. Odciąża pracę nerek, wątroby oraz wzmacnia układ odpornościowy. Magnez i miedź, które znajdują się w solankowym aerozolu, poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni znacząco eliminują bóle reumatyczne. Kuracja w tężniach polecana jest również osobom zmagającym się z alergiami.

Tężnia solankowa tworzy bardzo korzystny dla zdrowia mikroklimat. Do jej budowy wykorzystuje się gałązki tarniny, po których spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Sprzyjające warunki atmosferyczne takie jak promienie słońca i wiatr sprawiają, że wytwarza się mgiełka solankowa wokół tężni.

Tężnie solankowe powstają w miastach na terenie całej Polski, dlatego cieszy fakt, że również w Jaśle mieszkańcy będą mogli korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia.

Otwarcie tężni solankowej w Jaśle

Początkowo tężnia miała znajdować się na terenie parku linowego w Jaśle, jednak pomysł ten wymagał zbyt wielu długotrwałych procedur, dlatego w ostateczności zdecydowano się na budowę tężni na terenie Przystanku Kwiatowa w Jaśle.

Podczas otwarcia, burmistrz miasta Ryszard Pabian wspominał, że koncepcja budżetu obywatelskiego rodziła się w bólach, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że mieszkańcy Jasła doczekali finalizacji przedsięwzięć uruchamianych z takich właśnie źródeł.

- Na ten rok zaplanowane są kolejne przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że zachęci to wszystkich mieszkańców do składania swoich projektów w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. – mówił burmistrz Ryszard Pabian.
Zadowolenia z otwarcia tężni w Jaśle, nie kryła pomysłodawczyni projektu radna Agnieszka Sobczyk.
- Pamiętajcie! Oddychajcie głęboko, a Wasze płuca Wam za to podziękują. – apelowała Agnieszka Sobczyk.

red.

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków