Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Obchody dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

16Obchodzone 1 marca uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych to sygnał odradzania się pamięci tych żołnierzy.

Ludzie ponoszący najwyższe ofiary kontynuowali walkę o naszą wolność i niepodległość. Dzisiaj mieliśmy możliwość wspomnienia tych strasznych dni. 
Zgromadzeni pod pomnikiem żołnierzy przy ulicy Armii Krajowej mieszkańcy, uczniowie, harcerze, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich wskazują na coraz większe zaangażowanie ludzi. Historia zaczyna się ożywiać, inspiruje nas, skłania do zadumy, wspomnień. Najbliżsi zamordowanych przez komunistów żołnierzy święto to traktują jako przejaw sprawiedliwości dziejowej.

48Do połowy lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 200 tysięcy ludzi, z czego ponad 20 tysięcy wzięło udział w walce z bronią w ręku. Zginęło ponad 8 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komunistyczne sądy orzekły blisko 8,5 tysiąca wyroków śmierci, z których połowę wykonano. Najmłodsza ofiara terroru miała 17 lat. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Józef Franczak pseudonim "Lalek" z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego pseudonim "Uskok" był ostatnim z nich. Zginął on w obławie pod Piaskami w Lubelskiem, blisko 20 lat po zakończeniu działań wojennych, 21 października 1963 roku.

 

57,,Krew naszych przodków nie poszła na darmo, po latach zaczyna ożywiać. To byli ludzie, którzy chcieli wolnej Polski” – mówi jedna z mieszkanek miasta.
Przywrócona po latach pamięć o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego dzięki tego typu uroczystościom uświadamia współczesnych Polaków. Niezwykle ważna jest rola tych żołnierzy. To oni po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi. 

Zapraszamy to fotorelacji z uroczystości

 

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków