Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Największe uliczne jasełka po raz pierwszy w Jaśle

Największe uliczne jasełka po raz pierwszy w JaślePo raz pierwszy ulicami Jasła przeszedł Orszak Trzech Króli i tym samym dołączyliśmy do grona 176 miast. Fotorelacja

Orszak wyruszył w południe spod Kościoła OO. Franciszkanów. Poprowadzony przez Trzech Króli symbolizujących trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę przeszedł ulicami 3 Maja, Kołłątaja, Kościuszki do Rynku. Monarchom towarzyszyli Ambasadorowie. Na trasie Orszaku umiejscowione zostały trzy punkty, na których odgrywane były sceny związane z tym wydarzeniem: na schodach Sanktuarium Świętego Antoniego, przy Jasielskim Domu Kultury oraz na scenie na Rynku, gdzie odbyły się również występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz wspólne kolędowanie. Wydarzenie uświetniła Kolejowa Orkiestra Dęta, chór Gimnazjum nr 1 pod dyrekcją Lucyny Szarek oraz Chór Soli Deo z I Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją Moniki Twarduś. Przy stajence na Rynku, uczestnicy Orszaku spotkali się ze Świętą Rodziną, a Trzej królowie złożyli dary Małemu Jezusowi.

Największe uliczne jasełka po raz pierwszy w Jaśle


- Naszą szkołę reprezentował król Baltazar, czyli naród z Afryki. Wzięło udział około 150 uczniów ubranych w niebieskie peleryny. W Orszak włączyli się również rodzice, jako straż ojcowska. Podczas Orszaku zaprezentowaliśmy krótkie przedstawienie pokazujące walkę dobra ze złem – mówiła Danuta Sołtys, wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle uczestniczyło ponad 150 dzieci i młodzieży, a grupa rodziców i nauczycieli przygotowała inscenizację pokłonu Trzech Króli na Rynku. - Myślę, że idea Orszaku, który pozwolił mieszkańcom Jasła w ten piękny, pogodny dzisiejszy dzień wyjść z domu, spotkać się i kolędować powinna być kontynuowana. Według mnie jest to bardzo udana impreza; nawiązująca do staropolskiej tradycji kolędowania i składania sobie życzeń. Z jednej strony radość ma ten, który te życzenia składa, a dla tego, który te życzenia przyjmuje jest to wróżba na nadchodzący rok. Szczęścia, zdrowia, pomyślności – tego wszystkiego życzymy uczestnikom. Mam nadzieję, że spotkamy się tutaj w komplecie za rok, a być może w szerszym gronie i do szkół, które brały udział w tym roku dołączą kolejne – powiedział Mariusz Świątek, Ambasador Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle

Największe uliczne jasełka po raz pierwszy w Jaśle


Największe uliczne jasełka po raz pierwszy w Jaśle


Również Szkoła Podstawowa nr 4 wzięła udział w dzisiejszym projekcie.
- Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że możemy wziąć udział w Orszaku, tym bardziej, że zaangażowały się dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele z naszej szkoły. Myślę, że jest to bardzo trafny, udany pomysł, do tego pogoda nam sprzyja. Ponad setka dzieci od pierwszej do piątej klasy wzięła udział. Byliśmy ubrani w peleryny koloru żółtego i reprezentowaliśmy Europę – mówiła Agnieszka Grodzicka , Ambasador ze szkoły podstawowej nr 4 w Jaśle

Największe uliczne jasełka po raz pierwszy w Jaśle


Orszak Trzech Króli to pierwsze tego typu wydarzenie w Jaśle. Wzięło w nim udział kilka tysięcy mieszkańców. - Można powiedzieć, że jak na pierwszy raz, to było bardzo dobrze. Oprócz szkół, które wzięły udział w Orszaku, spontanicznie dołączali też mieszkańcy Jasła. Każdy otrzymał pamiątkową naklejkę. Dodatkowo uczestnicy, którzy reprezentowali każdego z Trzech Króli mięli na głowach korony, specjalnie uszyte na tą okoliczność peleryny, a także śpiewniki dzięki którym można było się wpisać w hasło tegorocznego Orszaku: ,,Kolędujemy”. Orszak w całej Polsce wyruszył po raz szósty, w Jaśle po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie po raz ostatni, gdyż zainteresowanie tym wydarzeniem w naszym mieście było bardzo duże - zaznaczył Piotr Chojecki, rzecznik prasowy jasielskiego Orszaku Trzech Króli.

burmistrz


Pierwszy jasielski Orszak był niezwykle liczny. - Dziękuję wszystkim, dzięki którym było to tak pięknie przygotowane. Ile razy czynimy dobrze, tyle razy jest Boże Narodzenie. Niech ten nastrój trwa w nas jak najdłużej, przez cały rok; do następnego roku, gdzie mam nadzieję, równie licznie w Orszaku będziemy uczestniczyć – powiedział gospodarz miasta Andrzej Czernecki

Największe uliczne jasełka po raz pierwszy w Jaśle


Orszak to szczególna idea, w której przedstawia się uliczne jasełka. Pokazuje się w nich Boże Narodzenie w krótkich scenach, angażując ludzi działających społecznie, szkoły, wolontariuszy. Ludzie mogą dzielić się między sobą Ewangelią i radością Bożego Narodzenia. Orszak prowadzą Trzej Królowie ubrani w piękne złote szaty, w koronach na głowie, jadą na koniach, prowadząc za sobą Orszaki reprezentujące poszczególne kontynenty. Kolory, które  reprezentują poszczególnych Króli to żółty, niebieski i zielony. Orszak Trzech Króli to przede wszystkim inicjatywa społeczna. To ludzie, którzy wspólnie gromadzą się tworzą to dzieło postępując za gwiazdą, za królami wędrują ku Jezusowi Chrystusowi – prawdzie objawionej – mówił ks. Łukasz Mariuszyc

Współorganizatorami wydarzenia byli: Fundacja „Orszak Trzech Króli”, Miasto Jasło, Parafia św. Stanisława BM, Sanktuarium św. Antoniego, Kolegiata Farna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Manny, Jasielski Dom Kultury, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Anna Dziura

 

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków