Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Jasło na niebiesko

Jasło na niebieskoWczoraj, 2 kwietnia na całym świecie, również w Jaśle roiło sie od niebieskich elementów.

Wszystko po to, by uświadomić społeczeństwo o problematyce związanej z autyzmem. ,,Polska na niebiesko" to hasło akcji, w którą włączyli się najmłodsi. W Przedszkolu Miejskim nr 2 w Jaśle każdy maluszek w tym dniu miał na sobie przynajmniej jeden element ubioru w kolorze niebieskim. Co ciekawe, to przykładem świadczyli również wychowawcy. Placówka przedszkolna zawsze czynnie uczestniczy w tego typu akcjach.

Dlaczego świętowali?
- Chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się, że to ogromny problem społeczny. Żeby mięli więcej zrozumienia i tolerancji dla dzieci. Tak, aby chore na autyzm dzieci mogły się bawić w pakownicy z innymi dziećmi. Żeby przyjęto je do przedszkoli, czy szkół, a w przyszłości ktoś zaoferował im pracę - to treść ulotek, które znajdowały się na terenie przedszkola.

3


14


Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Problemy związane z komunikacją uczuć i związkami społecznymi, integracją wrażeń zmysłowych to tzw. typowe cechy autyzmu.
Jak opisują tę chorobę rodzice dzieci autystycznych? Świat przysypany śniegiem, a dojście z jednego domu do drugiego wymaga wykopania tunelu – my takie tunele musimy kopać całe życie” – twierdza rodzice chorych dzieci.
Wczoraj w całym kraju solidaryzowano się z chorymi na autyzm. Liczba osób dotkniętych tym problemem jest ogromna. Inny sposób postrzegania świata, inaczej rozumiane relacje międzyludzkie, odmienne wrażenia zmysłowe, owa ,,inność” zasługuje na zrozumienie. Bezradność chorych na autyzm jest wielka. Poddawani niejednokrotnie krzywdzącej krytyce, przez złośliwych komentatorów, chorzy potrzebują wsparcia społeczeństwa.
Autyzm to jeden z największych (obok raka, AIDS, cukrzycy) problemów zdrowotnych świata. Rozwijająca się w zaskakującym tempie współczesna medycyna umożliwia stosowanie terapii, które znacząco poprawiają funkcjonowanie chorych na autyzm. Oczywiście do skutecznego efektu stosowanej terapii, niezbędne jest postawienie jak najwcześniej diagnozy.

4


W Europie statystycznie 5 mln osób żyje z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tą chorobą. Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom podaje informacje, że u 1 dziecka na 88 wykrywany jest autyzm. 1 na 300 przypadków w Polsce – tak podają statystyki. Skąd tak duża rozbieżność w statystykach? Eksperci i organizacje zajmujące się tym tematem informują, że rozbieżności związane jest to przede wszystkim z różnicami w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.
Wprowadzone w błąd zmysły, bariery w porozumieniu z otoczeniem to tylko nieliczne cechy autyzmu. Ważne jest uświadamianie ludzi, by zrozumieli czym jest autyzm. Spektrum problemów, z jakimi borykają się osoby dotknięte autyzmem oraz ich rodziny jest bardzo szerokie. Warto o tym mówić, warto o tym pisać, gdyż ten problem może dotknąć każdego.

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków