Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Jaślanie zjednoczeni wokół wartości narodowych. Obchody trzeciomajowego święta

miastojaslo.pl1634Kilkuset mieszkańców Jasła uczciło rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja i uczestnicząc w mszy świętej na rynku wspólnie modlili się za ojczyznę.

Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta w kierunku parku miejskiego, gdzie kontynuowano świętowanie. Pod pamiątkową tablicą złożono wieńce i kwiaty.  Obchody Święta Narodowego rozpoczęte mszą świętą o godz. 10 pokazały jak ważne i jednocześnie radosne jest to święto. 222 lata temu uchwalono konstytucję, która dała nadzieję, wiarę, a przede wszystkim pozwoliła przetrwać narodowi. Ustawa, stanowiąca fundament narodu przyczyniła się do tworzenia jednolitego państwa. FOTOGALERIA

Wygłoszona przez księdza Piotra Steczkowskiego homilia przypomniała, a zarazem pozwoliła zgromadzonym zastanowić się nad wartościami i ofiarną służbą dla człowieka i społeczeństwa.

miastojaslo.pl1569Chociaż prawda, że Polska mimo tej konstytucji nie ocalała, ale została w rozdarta i rozebrana, to jednak konstytucja pozostaje jako pomnik mądrości elit narodowych. Pozostaje jako pomnik naszej dumy, którym możemy się szczycić wobec innych, nie tylko europejskich narodów. Bracia i siostry! Polska, której królową jest Maryja , Matka naszego Pana, Polska która ma tak wspaniałe dzieje, tak wspaniałą kulturę, Polska która zdobyła się ponad 200 lat temu na tak znakomitą konstytucję jest dziedzictwem, które zobowiązuje. Tu warto przypomnieć słowa błogosławionego Jana Pawła II, którego dzisiaj też przyzywamy i którego o wstawiennictwo za naszą ojczyznę prosimy - Polska to imię nas wszystkich określa, to imię nas wszystkich zobowiązuje, to imię nas wszystkich kosztuje. Te słowa wypowiedział na Jasnej Górze. Dzisiaj warto postawić sobie pytanie, zrobić rachunek sumienia, czy my Polacy i politycy podejmujemy to wyzwanie w sposób należyty. Czy podejmujemy te słowa naszego wielkiego rodaka, błogosławionego, a niedługo pewnie świętego w życiu naszym osobistym i społecznym. Na czym polega to zobowiązanie, do czego nas Polska zobowiązuje?
Odwołując się kolejny raz do słów błogosławionego Jana Pawła II ks. Piotr przypomniał: ,,Fundamentem rozwoju wspólnego i demokratycznego społeczeństwa jest poszanowanie godności osoby ludzkiej i jej praw. Kiedy natomiast prawa człowieka są lekceważone lub deptane i gdy wbrew zasadom sprawiedliwości interesy grup stawia się wyżej niż dobro wspólne wówczas zasiane zostaje ziarno nieuchronnej destabilizacji, buntu i przemocy (…) Wykonywanie władzy politycznej powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych, czy grupowych korzyści z pominięciem dobra całego narodu.
Słuchając homilii wielu z pewnością zadawało sobie pytanie jaka jest dzisiaj ta nasza ojczyzna, nasza służba, jacy jesteśmy my Polacy.
Czy władza służy? A jeśli służy to powiem dalej: komu i czemu służy? Czy władza służy dzisiaj zwykłemu człowiekowi, który chce własną pracą uczciwie zarabiać na utrzymywanie siebie i rodziny, wychowywać dzieci i prowadzić spokojne życie u siebie w Polsce, nie za wielką czy małą wodą ale tutaj (…) Komu i czemu służymy my obywatele Rzeczypospolitej. Komu i czemu służymy my, wierni kościoła katolickiego. Władza jest służbą, a nie panowaniem nad drugim człowiekiem – mówił kaznodzieja.

miastojaslo.pl1691


 Organizatorzy tegorocznego trzeciomajowego święta zachęcili mieszkańców do wspólnego, radosnego a przede wszystkim czynnego udziału w uroczystościach.

miastojaslo.pl1716


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było zwycięstwem tych, którzy pragnęli państwa silnego, nowoczesnego i sprawiedliwego. Nowa ustawa zasadnicza została przyjęta z entuzjazmem i uznaniem przez wielu Polaków czujących odpowiedzialność za państwo i zatroskanie o dobro wspólne. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest od 1919 roku z wyłączeniem czasów komunistycznych świętem państwowym (…) Dzisiejsza rocznica jednoczy nas wokół narodowych wartości. Wyrazem tej jedności są biało-czerwone flagi na naszych domach, patriotyczne rozetki przypięte do ubrań jaślan (…) Dzisiejsze majowe święto jest więc manifestacją patriotyzmu mieszkańców Jasła i zarazem lekcją historii dla młodego pokolenia, które uczy się, że celem nadrzędnym społeczeństwa jest dobro wspólne –powiedział burmistrz miasta Andrzej Czernecki.

miastojaslo.pl1720


 (…)Budujemy nowy kraj. Ten kraj rodzi się w bólach, jak każdy nowy kraj. Jest bardzo dużo do zrobienia, wiele już zostało zrobione i od 89 roku Polacy w swojej mądrości powierzali rządy wszystkim stronom sceny politycznej (…) Bez względu na to czy aktualnie jesteśmy w koalicji, czy w opozycji wszyscy musimy nieustannie wracać do tej właśnie idei, idei okrągłego stołu, do tego abyśmy się spotykali we wspólnej dyskusji. Byśmy wspólnie wypracowywali jak najlepsze rozwiązania w dyskusji a nie na ulicy (…)Musimy wykłuwać nasz kraj, kawałek po kawałku. Warto czynić to w codziennej pokorze i świadomości służby – mówiła wicewojewoda Alicja Wosik

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków