Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Dyrekcja Szpitala podziękowała samorządom za pomoc finansową okazaną przy zakupie nowej karetki

1015 stycznia na placu przed budynkiem administracji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle dyrektor szpitala lek. med. Michał Burbelka podziękował samorządowcom za okazaną pomoc finansową przy zakupie nowego ambulansu.

Zakup karetki zdaniem dyrekcji i pracowników służby zdrowia był uzasadniony. Nowy, sprawny, dobrze wyposażony ambulans zwiększa możliwość bezpiecznego transportu do szpitala.
- Wasze decyzje, poświęcenie i zaangażowanie przełożyło się na zakup tej karetki. Dziękuję w imieniu swoim, pracowników, a przede wszystkim w imieniu pacjentów. Ta karetka nie jest dla szpitala, nie jest dla naszych pracowników, ona jest dla naszych pacjentów – mówił dyrektor szpitala lek. med. Michał Burbelka.

6


- Cieszę się, że to wsparcie było bezproblemowe, nikt się nie zastanawiał czy pomóc szpitalowi. Myślano tylko o tym, kiedy i jak pomóc by było to zrobione jak najszybciej. Dziękuję za okazaną pomoc, bo jest ona niezwykła. W czasach, kiedy nie ma pieniędzy, kiedy samorządy cierpią z ich braku Państwo potrafiliście się pochylić nad potrzebami szpitala. Szpital jest nasz wspólny, nie jest tylko powiatowy; szpital nie jest miejski, gminny. Szpital jest mieszkańców zarówno miasta, powiatu, czy też gminy, a pogotowie jest po to by dotrzeć do pacjenta. Ten samochód to jest wasza zasługa – dodał
Dyrektor podziękował również radnym, których trafne decyzje przyczyniły się do zakupu ambulansu.
- Dziękuję również radnym, którzy się do tego przyczynili, bo to znaczy, że są wrażliwi na potrzeby ludzi – zaznaczył dyrektor Burbelka

1


4


Zakupiona karetka ma służyć jako karetka transportowa lub zamiennie jako karetka systemowa. Może być wykorzystywana jako pojazd reanimacyjny, transportowy i podstawowy. Pomoże przede wszystkim przy transportach bardzo pilnych, do których należą chociażby pacjenci jadący na hemodynamikę po zawale serca, czy też po urazach czaszkowo-mózgowych na neurochirurgię.
Karetka jest bardzo ekonomiczna, ma 3- litrowy silnik. Karetka przystosowana jest do intensywnej jazdy, jaką praktykuje się w pogotowiu jadąc do pilnego wezwania. To bardzo ekonomiczny pojazd.
- Jest to karetka, która miała być kupiona jako karetka transportowa, jednak postanowiliśmy by była nie tylko tego typu karetką choć w głównej mierze ten ambulans taki jest. Może ona służyć jako ambulans systemowy ale też jako karetka transportowa. Dodatkowo ma zamontowany respirator i defibrylator. Jest to samochód wykonany przez firmę specjalistyczną na bazie Fiata Ducato, z silnikiem diesel. Nasz samochód jest na średnim, solidnym poziomie – powiedział dyrektor szpitala3


Karetka została sfinansowana nie tylko ze środków jednej gminy. Głównym ofiarodawcą biorąc pod uwagę wielkość dofinansowania był burmistrz miasta Jasła. Urząd miasta Jasła dzięki pomocy burmistrza Czerneckiego i decyzją radnych przekazał szpitalowi 100 tys. złotych. Gminy Jasło, Skołyszyn, Tarnowiec, Nowy Żmigród, Brzyska, Osiek Jasielski przekazały pieniądze w wysokości 1 złotówki od mieszkańca gminy. Łącznie dało to sumę około 160 tysięcy złotych. Szpital z własnych środków dołożył brakującą sumę i za 245 tys. złotych nabyto ten ambulans.

5


9


Pomoc dla szpitala to sposób na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, a wydatkowane w ten sposób środki są trafne.
- Warto było pomóc, bo okazaliśmy się samorządem, który w znaczącym stopniu dofinansował tą karetkę. Zawsze jest ktoś, kto powinien być tym pierwszym, od którego zacznie się zbiórka. Bardzo dobrze się stało, że pozostałe samorządy zsolidaryzowały się z tą potrzebą. Dzięki temu mamy sprzęt na dobrym poziomie technicznym, który pomoże podnieść bezpieczeństwo mieszkańców miasta co stanowi nasz obowiązek – podkreślił burmistrz miasta Andrzej Czernecki
Karetka pogotowia przejeżdża blisko 7 tysięcy wyjazdów rocznie. Wsparcie na zakup tego sprzętu jest celowe.
- Jeżeli szpital będzie się zwracał z kolejnymi propozycjami będziemy na nie reagować i w miarę możliwości wspierać – dodał burmistrz

8


Zakupiony samochód spełnia wszelkie niezbędne normy. Zastosowano w nim nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Zakupiono do niego nosze i krzesło kardiologiczne. Posiada on wszystkie systemy - system próżniowy do odsysania oraz system do podawania pacjentom tlenu. Pomiędzy przedziałem kierowcy, a pomieszczeniem pacjenta zastosowano przejście. Oznakowanie samochodu wykonane jest z folii mikropryzmatycznej, która doskonale odbija światło w nocy, a auto jest dobrze widoczne. 

Fiat Ducato jest już w użyciu, dzięki czemu ekipa ratownicza sprawnie i bezpiecznie dotrze do pacjentów, by udzielić im pomocy.

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków